GE Transportation wprowadza nowy model lokomotywy z serii Evolution®

©

Udostępnij:

Wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych lokomotywa posiada parametry ograniczające zużycie paliwa o 17% oraz zmniejszające emisję gazów o 70% w porównaniu z lokomotywami DC.

Należąca do koncernu GE firma GE Transportation ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej lokomotywy ES44C4 z serii Evolution®, charakteryzującej się wysoką wydajnością oraz parametrami ograniczającymi emisje gazów i cząstek stałych. Nowy model jest jednym z produktów posiadających certyfikat ecomagination i stanowi czystszą, szybszą, bezpieczniejszą i bardziej niezawodną alternatywę dla lokomotyw napędzanych silnikiem DC*. Produkcja nowej lokomotywy odbywa się w fabrykach GE w Erie
i Grove City w stanie Pensylwania.
„Najnowsza lokomotywa serii Evolution to prawdziwy przełom w przemyśle kolejowym. Udało nam się stworzyć nowoczesną, bardziej wydajną lokomotywę AC, która zastąpi stare, mniej wydajne i mniej ekologiczne modele napędzane silnikiem DC" - powiedział Lorenzo Simonelli, prezes i dyrektor generalny działu GE Transportation. „Wprowadzając na rynek zaawansowaną technologię, która minimalizuje potrzebę serwisowania, ogranicza zużycie paliwa oraz emisję gazów, dajemy naszym klientom możliwość podwyższenia jakości starzejącej się floty. Nowy model cechuje się nie tylko dużymi możliwościami na torach, lecz również znakomitymi parametrami w zakresie ochrony środowiska".
Nowa lokomotywa z serii Evolution gwarantuje lepsze osiągi w trzech kluczowych dziedzinach:
Ochrona środowiska - w porównaniu ze starszymi lokomotywami DC model ES44C4 zużywa aż do 17% mniej paliwa i emituje około 70% mniej gazów i cząstek stałych; 600 nowych lokomotyw GE może zastąpić aż do 800 starszych modeli, co przekłada się na ograniczenie zużycia paliwa o ponad 250 mln litrów w skali roku - jest to porównywalne z usunięciem z dróg 115 tys. samochodów na okres 12 miesięcy. Całkowite roczne ograniczenie emisji w wyniku zastąpienia starych maszyn nowymi szacuje się na 48 tys. ton podtlenku azotu, 1,5 tys. ton cząstek stałych i 1 mln ton dwutlenku węgla - jednego
z głównych gazów cieplarnianych.
Zaawansowane technologie - model ES44C4 posiada zaawansowaną technologię kontrolowania siły pociągowej pojazdu w postaci opatentowanego systemu Dynamic Weight Management, który kontroluje przyczepność osi maszyny w trakcie jazdy
i w sposób automatyczny dostosowuje rozłożenie ciężaru w celu zapewnienia najwyższych osiągów ciężkich pociągów. System ten przypomina system kontroli przyczepności pojazdów samochodowych - ogranicza poślizg kół podczas ruszania, na zakrętach i w przypadku złych warunków pogodowych, zapewniając optymalne osiągi oraz ograniczając zbędne zużycie energii. Ponadto najnowsza lokomotywa Evolution zapewnia większą prędkość maksymalną niż tradycyjne lokomotywy napędzane silnikiem DC.
Większa niezawodność - starsze lokomotywy do przewozu ciężkich ładunków, napędzane silnikiem DC, wymagają częstego i kosztownego serwisowania, co ogranicza czas faktycznego wykorzystania maszyny do transportu; nowe silniki AC składają się
z mniejszej liczby części, co ogranicza potrzeby serwisowe i eliminuje problemy związane z elektryką maszyny, dzięki temu są bardziej niezawodne, a ich konserwacja staje się dużo prostsza. Nowe maszyny są więc dobrym kandydatem na zastępcę starszej generacji lokomotyw DC w dziedzinie transportu towarowego.
Lokomotywy z serii Evolution
Seria lokomotyw Evolution została zapoczątkowana w 2002 r. W ciągu ośmiu lat GE zainwestowało w ten projekt 400 mln USD. Dział GE Transportation świętował niedawno zakończenie produkcji trzytysięcznej lokomotywy Evolution, co stanowi kamień milowy świadczący o wiodącej pozycji tej serii na rynku światowym. Lokomotywy z serii Evolution zużywają o 5% mniej paliwa i zapewniają o 40% niższe emisje gazów niż poprzednie modele. Zapewnia to ograniczenie zużycia paliwa o ponad 1 mln litrów przez cały okres eksploatacji maszyny.
Lokomotywy z serii Evolution są eksploatowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Chinach, Mongolii, Australii, Kazachstanie i Egipcie. Około 17 tys. lokomotyw GE obsługuje linie kolejowe w ponad 50 krajach na świecie. Sukces serii Evolution przygotowanej przez GE Transportation jasno przypomina o tym, że wolny handel i otwarte rynki światowe wspierają przedsiębiorstwa oraz zwiększają możliwości zatrudnienia w Ameryce Północnej i innych regionach świata.
Lokomotywy Evolution stanowią jeden z najważniejszych produktów posiadających certyfikat ecomagination. ecomagination to inicjatywa GE na rzecz zaspokojenia zapotrzebowania klientów na produkty energooszczędne.


Aneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również