Gierałtowice będą kupować metan od kopalni

©

Udostępnij:

Gmina Gierałtowice chce kupować metan od kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Właśnie zawarto porozumienie, w którym kopalnia zobowiązała się dostarczać gminie 10 metrów sześciennych/minutę. Ustalono nawet cenę, ale to pozostaje tajemnicą handlową.

Gierałtowice chcą wykorzystać metan do produkcji prądu i ciepła. W dwóch sołectwach powstaną układy kogeneracyjne, które zasilać będą budynki użyteczności publicznej. Zanim jednak gmina zacznie produkować prąd i ciepło na własny użytek będzie musiał wybudować kilkusetmetrowy gazociąg. Podpisane porozumienie pozwala gminie podjąć starania o dofinansowanie budowy rurociągu oraz układu kogeneracyjnego.Metanu do Gierałtowic będzie transportowany ze stacji odmetanowywania, którą przed dwoma laty wybudowano przy szybie VI w Chudowie. Przed rokiem przy stacji odmetanowywania uruchomiono układ kogeneracyjny o mocy 2x4 MW. Układ wytwarza energię elektryczną i ciepło. Produkcja energii elektrycznej w tym układzie wyniesie 5 000 MWh na miesiąc, co stanowi 30 proc. aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną kopalni Budryk. Całość produkowanej energii elektrycznej będzie zużywana przez kopalnię. Da to oszczędności rzędu 850 tysięcy złotych miesięcznie, a rocznie nawet 10 mln zł.

- Aktualnie wykorzystujemy koło pięćdziesięciu procent metanu. Zatem nie ma obawy, że zabraknie gazu dla Gierałtowic. Kopalnia prowadzi prace koncepcyjne nad maksymalnym wykorzystaniem metanu z odmetanowania - mówi Andrzej Tabaka, główny energetyk kopalni Budryk.Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również