GIP60 mocno w dół. Winne spadki na GPW

PixaBay

W marcu Giełdowy Indeks Produkcji spadł z 1068,35 do 1026,79 pkt, wydłużając trwającą od trzech miesięcy serię spadków na akcjach polskich spółek produkcyjnych. W porównaniu z sytuacją panującą na warszawskim parkiecie spadek wartości GIP60 o 3,89% nie jest szczególnie wysoki. Indeks WIG stracił w marcu 5,4%, a WIG20 zredukował swoją wartość nawet o 6,5%.

Marzec nie był dobrym miesiącem dla polskich spółek akcyjnych. Większość subindeksów WIG traciło na wartości powyżej 5% m/m. Aż 47 spółek z indeksu GIP60, co stanowi ponad 71% ogółu, zamknęło marzec z niższą wartością niż ta z początku miesiąca, a blisko 20% traciło więcej niż 8% m/m. Pod względem liczby firm tracących na wartości marzec okazał się miesiącem rekordowym. Co prawda zdarzały się miesiące, w których GIP60 tracił więcej, ale nigdy nie zanotowano tak wielu spadków. Jest to również pierwszy miesiąc, w którym zanotowano tylko jeden wzrost przekraczający 10% m/m.

Jedynie spółki farmaceutyczne wypracowały w marcu dodatnią średnią zwrotów, ale tylko dzięki imponującemu wzrostowi na akcjach firmy Bioton (+21,6% m/m). Pozostałe firmy z branży farmaceutycznej solidarnie traciły w tym czasie na wartości.

W pozostałych branżach sytuacja wygląda równie nieciekawie. W minionym miesiącu najwięcej stracili producenci tworzyw sztucznych (-9,26% m/m), materiałów budowlanych (-8,94% m/m) i spółki motoryzacyjne (-6,39% m/m), a tuż za nimi uplasowali się producenci sprzętu elektromaszynowego z redukcją wartości na poziomie 6,31%, projektanci odzieży ze stratą o 4,76% i spółki chemiczne z 4,20% na minusie.

Na podium marcowego rankingu GIP60 tym razem znalazły się spółki Bioton (+21,6% m/m), Colian Holding (+7,6% m/m) i Alumetal (+5,8% m/m). Ta pierwsza zajmuje się produkcją oraz dystrybucją produktów biotechnologicznych (rekombinowana insulina ludzka) oraz leków generycznych. Grupa Bioton od dawna anonsowała poprawę wyników, co zmaterializowało się w najnowszym sprawozdaniu finansowym opublikowanym na początku kwietnia. Spółka znacznie zmniejszyła stratę netto i osiągnęła zysk operacyjny, co pozytywnie wpłynęło na inwestorów.

Przemysł zaczął zwalniać
Mimo spadków na giełdzie polski przemysł ma się nie najgorzej. – Marcowe badania po raz kolejny uwidoczniły bardzo silne fundamenty warunków gospodarczych. Analizy urzędów statystycznych, jak i prywatnych firm analitycznych potwierdzają dobrą koniunkturę przemysłową panującą w Polsce i w Europie – przekonuje Maciej Zaręba z DSR, jeden z twórców GIP60. Wzrosło tempo produkcji i zatrudnienia, ale dynamika wzrostu liczby nowych zamówień w porównaniu z poprzednimi miesiącami nieznacznie spadła. – Niepokojące może być również zahamowanie wzrostu nowych zamówień eksportowych, co zakończyło 15-miesięczną serię wzrostów w tym zakresie – dodał Zaręba.

Wskaźnik PMI monitorujący nastroje panujące w polskim przemyśle pozostał w marcu na niezmienionym poziomie 53,7 pkt, a więc w dalszym ciągu znacznie powyżej granicznej wartości 50 pkt, a także znacznie powyżej długoterminowej średniej wynoszącej 50,6 pkt.

Tymczasem z zagranicy docierają niepokojące sygnały. W Niemczech PMI spadł z poziomu 60,6 w lutym do 58,2 w marcu. Głównymi przyczynami był między innymi spadek dynamiki nowych zamówień krajowych, jak i eksportowych. Spadki nastrojów wśród producentów zanotowano również w innych gospodarkach europejskich notujących kilkumiesięczne minima wskaźnika PMI, mowa tu między innymi o Austrii (58,0), Włoszech (55,1), Hiszpanii (54,8), czy Francji (53,7). W całej strefie Euro indeks nastrojów PMI spadł z 58,6 w lutym do poziomu 56,6.

Źródło: DSR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę