GN 20 - jedyna na świecie stopa wahliwa, spełniająca nowe normy higieniczne

Elesa+Ganter, stopa higieniczna © Elesa+Ganter

Udostępnij:

W przemyśle spożywczym, technologii medycznej oraz w przemyśle farmaceutycznym bezpieczeństwo produktów i ochrona konsumentów ma kluczowe znaczenie. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, standardowe elementy o konstrukcji higienicznej mogą pomagać w produkcji w tych delikatnych obszarach i ułatwiać wytwarzanie produktów o długim okresie przechowywania, które nie zawierają konserwantów.

Higieniczne stopy wahliwe GN 20 są jedynym produktem tego typu obecnym na rynku, certyfikowanym przez European Hygienic Engineering & Design Group i spełniającym najnowsze, surowe normy higieniczne.Stopa wahliwa GN 20 jest pierwszym, wprowadzonym do oferty Elesa+Ganter produktem określanym oznaczeniem „Hygienic Design”. Produkty z tej linii są rekomendowane do zastosowań, spełniających najwyższe wymagania higieniczne, stawiane przez producentów branży medycznej, farmaceutycznej lub chemicznej. Unikalna konstrukcja zapewnia nowej stopie najwyższy stopień higieniczności, minimalizując możliwość gromadzenia się zanieczyszczeń i namnażania bakterii.

Stopa GN 20 została przebadana przez niezależną jednostkę certyfikującą i dla wersji z możliwością kotwienia (GN 20-B) otrzymała aktualny certyfikat EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group) oraz 3-A (Sanitary Standard Inc. for US).

 

karta katalogowa – Stopa higieniczna GN 20

Rys.1 Proces czyszczenia stopy pokazany w świetle ultrafioletowym

 

Konstrukcja stopy GN 20 była od samego początku projektowana z myślą o spełnieniu wszelkich wymagań prawnych, stawianych konstrukcjom higienicznym, a w szczególności:

- maszyny dla przemysłu spożywczego EN 1672-2:2009
- dyrektywa maszynowa 2006/42/EC
- wymagania projektowe dotyczące higieny maszyn zgodnie z DIN EN ISO 14519:2008-07
- ogólne zasady projektowania maszyn dla przemysłu spożywczego DIN EN 1672:2009-07

Stopa składa się z trzech podstawowych elementów, tj.: pełna, toczona podstawa, trzpień gwintowany oraz tuleja osłaniająca gwint. Wszystkie zostały wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304. Kształt elementów zaprojektowano w taki sposób, aby nie posiadały potencjalnych miejsc gromadzenia się zanieczyszczeń i bakterii, tj. ostrych załamań krawędzi lub wgłębień, które utrudniałyby swobodne spływanie wody podczas mycia stopy. Czynnikiem wpływającym na efektywność czyszczenia stopy (Rys.2) jest również bardzo niska chropowatość powierzchni (poniżej 0,8 µm).

Rys 2. Efektywność czyszczenia dla stopy GN 20 - Ra<0,8 µm

 

Wszelkie newralgiczne połączenia elementów konstrukcji stopy, zostały uzbrojone w specjalne uszczelnienia, zgodne z rygorystycznymi wymaganiami FDA (Food and Drug Administration).

Rys. 3 Uszczelnienia dla stopy GN 20

 

Każda pojedyncza stopa posiada dwa uszczelnienia statyczne oraz dwa uszczelnienia ruchome (Rys.3).

Uszczelnienia statyczne to:
- pierścień uszczelniający na tulei gwintowanej wykonany z NBR, odpowiedzialny za uszczelnienie pomiędzy stopą a konstrukcją maszyny;
- uszczelnienie dolne w postaci pierścienia z silikonu, które chroni podstawę przed wnikaniem zanieczyszczeń pod stopę.Uszczelnienia ruchome to:
- zgarniacz wewnątrz tulei regulacyjnej wykonany z TPU, zabezpieczający i czyszczący śrubę podczas regulacji tuleją;
- uszczelnienie przegubu wykonane z H-NBR, uszczelniające połączenie trzpienia z podstawą stopy.

Nieodzownym elementem utrzymania elementów konstrukcji maszyn użytkowanych w środowiskach higienicznych jest ich regularne mycie. Nowa stopa GN 20, dzięki oryginalnej konstrukcji ELESA+GANTER, najwyższej jakości materiałom, niskiej chropowatości powierzchni oraz specjalnej konstrukcji uszczelnieniom, redukuje czas mycia o 25% względem innych, dotychczas dostępnych na rynku konstrukcji. Niesie to za sobą znaczne oszczędności w trakcie eksploatacji, nie tylko w odniesieniu do czasu mycia, ale i wody oraz środków czyszczących.

Linię produktów higienicznych (Hygienic Design) w najbliższej przyszłości uzupełnią kolejne elementy, takie jak: pokrętła, uchwyty, gałki, dźwignie zaciskowe. Produkty te będą spełniały najwyższe standardy i oczekiwania branż, w których zachowanie higieny jest kwestią priorytetową.

 

Obejrzyj film przedstawiający testy laboratoryjne stopy GN 20

 

 

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 887 420 800

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również