Gorsze prognozy dla gospodarki UE. Polska na pandemii ucierpi najmniej

©

Udostępnij:

Komisja Europejska zweryfikowała swoje wiosenne prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w tym i przyszłym roku w państwach Unii Europejskiej. Według najnowszych szacunków PKB we wszystkich krajach unijnych w 2020 r. spadnie w większym stopniu niż prognozowano wcześniej. Najmniejszy spadek PKB będzie miał miejsce w Polsce.

W letniej prognozie Komisja Europejska obniżyła prognozy dla większości krajów względem wiosennych przewidywań. W całej UE oczekuje się obecnie spadku PKB o 8,3%, a w strefie euro o 8,7% (odpowiednio o 0,9 pkt. proc. i 1 pkt. proc. większego niż przewidywano w maju). Na tym tle redukcja prognozy dla Polski o zaledwie 0,3 pkt. proc. (do -4,6 proc.) przedstawia się dobrze i nadal spadek ten jest najmniejszy wśród wszystkich państw unijnych.

Podkreślono, że Polska wykazała się odpornością na gospodarcze skutki pandemii w I kwartale br. głównie dzięki swojej zróżnicowanej strukturze ekonomicznej i relatywnie niskim udziale sektorów najbardziej dotkniętych skutkami kryzysu. Odbudowa polskiej gospodarki także ma następować szybciej. W 2021 r. PKB wzrośnie o 4,3% - w maju KE prognozowała nasz wzrost w przyszłym roku o 4,1%.


W ujęciu kwartalnym skumulowany wzrost PKB w Polsce pomiędzy IV kw. 2019 a IV kw. 2021 pozostał bez zmian wobec prognozy wiosennej, tzn. w opinii KE odbudowa w 2021 zniweluje stratę jaką będzie przewidywany, głębszy spadek aktywności w 2020 r.

Po relatywnie dobrym I kwartale, w II kwartale odnotujemy spadek PKB, jednak kolejne kwartały powinny przynieść ożywienie. Komisja wskazuje także, że w znacznym stopniu ucierpi handel międzynarodowy, co nie zostanie bez wpływu także na polską wymianę. Szacuje się, że w mniejszym stopniu ucierpi import, co może powodować negatywne konsekwencje dla polskiego bilansu handlowego.

KE szczególną wagę przykłada także do rozwoju sytuacji na rynku pracy. Długookresowe negatywne efekty mogą szczególnie dotknąć te kraje, które już przed pandemią wykazywały problemy w tym obszarze. Kwestia ta będzie jednak może dotykać Polskę w zdecydowanie bardziej ograniczonym stopniu.


TOP w kategoriiWydarzenia
Nasz patronat
Najbliższe wydarzenia
03-06.11.2020
Targi
Modernlog

03-05.11.2020
Targi
Warsaw Industry Week

03-06.11.2020
Targi
ITM Industry Europe


Wśród krajów o najpłytszej prognozowanej w bieżącym roku recesji, poza Polską, znalazły się Dania (-5,2%), Szwecja (-5,3%), Rumunia (-6%) oraz Malta (-6%). Z kolei najsilniej skutkami kryzysu dotknięte zostaną: Włochy (-11,2%), Hiszpania (-10,9%), Chorwacja (-10,8%) oraz Francja (-10,6%).

Źródło: KE, MR

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również