Gospodarstwa rolne wchodzą w erę cyfryzacji

ABB

Region Allgäu, wraz swoimi niesamowitymi widokami na Alpy Bawarskie, jest jedną z najpopularniejszych niemieckich atrakcji turystycznych. Co roku odwiedzają go miliony gości, którzy przybywają z całego świata, aby doświadczyć cudów natury, jak i zasmakować tradycyjnych, lokalnych kiełbas i piw.

Jednak ten spokojny krajobraz kryje rolniczą rewolucję, która łączy w sobie elementy czwartej rewolucji przemysłowej. Zmiany wprowadzają rolników w erę cyfryzacji, poprawiają wydajność ich gospodarstw oraz kierują w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju.

Rozwiązania technologiczne ABB dają korzyści

Gospodarstwo mleczne Josefa Eldrachera znajduje się w pobliżu wsi Immenstadt w regionie Allgäu. Eldracher wraz ze swoimi 70 krowami i 40 cielakami korzysta z rozwiązań technologicznych ABB, dzięki którym jego hodowla jest sprawnie zarządzana w oparciu o cyfrowe dane. W krótkim czasie to niewielkie, tradycyjne gospodarstwo przekształciło się w gospodarstwo inteligentne.

Zastosowano w nim kilka nowych źródeł energii i technologii magazynowania energii. Gospodarstwo, które na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, jest wyposażone w innowacyjny sprzęt, taki jak trzy systemy fotowoltaiczne zainstalowane na dachu stodoły i jedno urządzenie typu „power-to-heat”, wykorzystujące nadmiar energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne do ogrzewania domu i stajni. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych są przystosowane do obsługi hybrydowego traktora John Deere.

Wyniki idą w górę

Śledzenie dostaw energii odnawialnej ma krytyczne znaczenie dla jej efektywnego wykorzystywania. Przykładowo panele słoneczne na dachu stodoły wytwarzają większą ilość energii, niż wynoszą potrzeby całego gospodarstwa. W Niemczech nadmiar energii można w razie potrzeby codziennie sprzedawać na krajowym rynku energetycznym. Pierwsze wyniki tych testów są bardzo obiecujące. Obecnie 50% energii zużywanej przez gospodarstwo jest generowana na miejscu, w porównaniu do 31% we wcześniejszym okresie. Wzrost ten uzyskano tylko dzięki samej optymalizacji systemu. W rezultacie dostawy energii od operatora zewnętrznego obniżono o 25%.

Zoptymalizowana praca instalacji znacznie obniży koszty eksploatacji. Mogę wykorzystywać większą część wyprodukowanej energii słonecznej oraz kontroluję na bieżąco jej wytwarzanie i zużycie ‒ przyznał Eldracher. ‒ A dzięki uzyskaniu dostępu do krajowego rynku energetycznego, mam dodatkowe źródło dochodu.

Sam system nie jest przeznaczony tylko dla tego typu gospodarstw. Koncepcję polegającą na przekształcaniu potencjalnie niekorzystnych skutków rozproszonych systemów generowania energii z różnych źródeł w skuteczne i rentowne modele biznesowe można wdrażać w wielu sektorach. ‒ Potencjał tego rozwiązania jest imponujący ‒ potwierdził Sleman Saliba z ABB. ‒ W samych Niemczech jest ponad 38 000 małych i średnich zakładów przemysłowych i gospodarstw, w których generowana jest energia elektryczna. W zdecydowanej większości z nich źródłem jest energia słoneczna. Dzięki pomocy lokalnych samorządów i rządu wspomniane jednostki zainwestowały w nowoczesny sprzęt. Po wykorzystaniu dotacji rolnicy szukają nowych możliwości do zwiększania zwrotu z inwestycji i podnoszenia efektywności energetycznej ich gospodarstw.

Źródło: ABB

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę