Grupa Azoty i Zakłady Mechaniczne Tarnów będą współpracować

©

Udostępnij:

 

Obszary projektów badawczo-rozwojowych oraz handlu. Taki jest zakres porozumienia zawartego pomiędzy Zakładami Mechanicznymi Tarnów i Grupą Azoty. W liście intencyjnym podpisanym przez prezesów obu firm zawarto zamierzenia współpracy przy wykorzystaniu tworzyw konstrukcyjnych, ale także takich materiałów jak grafen.

Spółki planują prowadzenie badań w zakresie możliwości zastosowania tworzyw produkowanych przez Grupę Azoty jako części wyrobów militarnych Zakładów Mechanicznych. – Nasze wspólne zamierzenia dotyczą m.in. zmniejszenia ciężaru niektórych podzespołów poprzez wykorzystanie lekkich i wytrzymałych materiałów, wytwarzanych przez Grupę Azoty – tłumaczy prezes Zakładów Mechanicznych S.A. Krzysztof Jagiełło. - Zależy nam na poszukiwaniu innowacyjnych zastosowań dla naszych tworzyw konstrukcyjnych. Staramy się ściśle współpracować z naszymi partnerami nad dostosowywaniem produktów do konkretnych wymagań technicznych – powiedział wiceprezes, dyrektor generalny Grupy Azoty S.A. Witold Szczypiński.Kolejnym elementem planowanej współpracy spółek będzie wykorzystanie potencjału Centrum Badawczo - Rozwojowego Zakładów Mechanicznych dla szczegółowego określania poszczególnych parametrów wyrobów Grupy Azoty. Realizacja projektu CBR jest jedyną tego typu inwestycją w sektorze przemysłu obronnego, dofinansowaną z funduszu unijnych. Na początku spółka skupiła się na rozwoju zaplecza projektowego i badawczego. Obecnie przeprowadzana jest modernizacja infrastruktury. W sumie te działania dotyczą ponad 10 000 metrów kwadratowych powierzchni hal i budynków administracyjnych. Ponadto  zaplanowano wdrożenie nowych technologii, zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz podniesienie kwalifikacji załogi. Całość prac wyceniono na blisko 65 mln zł. Trwa rekrutacja kadry inżynieryjnej do CBR. Są jeszcze miejsca pracy dla konstruktorów elektroników i mechaników oraz programistów. Szansą na pracę w ZMT mają też technolodzy i technolodzy programiści.

Grupa Azoty, z kilkoma partnerami, prowadzi prace nad grafenem. List intencyjny podpisany z Zakładami Mechanicznymi Tarnów zakłada prowadzenie analiz w zakresie zastosowania grafenu  płatkowego w elektronicznych komponentach wyrobów spółki, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Grafen zwany materiałem przyszłości znakomicie przewodzi elektryczność, jest bardzo wytrzymały, chociaż składa się tylko z jednej warstwy atomów węgla.  W ramach porozumienia Zakładów Mechanicznych Tarnów z grupą Azoty zaplanowano także współpracę specjalistów obu firm w zakresie poprawy kultury organizacyjnej pracy.

www.grupaazoty.com
www.zmt.tarnow.pl

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również