Grupa Idea Getin Leasing rośnie szybciej niż rynek

© SXC

Udostępnij:

Trzy pierwsze miesiące roku potwierdziły dynamiczny trend wzrostowy grupy leasingowej Idea Getin Leasing. Po rekordowych wynikach w 2016 r., Grupa zamknęła pierwszy kwartał br. na pozycji lidera branży. Z portfelem nowych umów o wartości 1,78 mld zł, Grupa zwiększyła udział w rynku (r/r) z 10,13 proc. do 11,95 proc.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że branża leasingowa sfinansowała w I kwartale 2017 r. inwestycje o wartości 15 mld zł, co oznacza 12,7-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. Grupa Idea Getin Leasing z rekordowym wynikiem 1,78 mld zł sfinansowanych środków trwałych, po raz kolejny zajęła czołowe miejsce na podium.– Wyniki pierwszego kwartału wyraźnie wskazują na wzrost popytu inwestycyjnego. Wierzę, że jest to bardzo dobry prognostyk dla całej branży i Grupy Idea Getin Leasing, która rośnie zdecydowanie szybciej niż rynek. Sukcesu naszych spółek upatrujemy przede wszystkim w konsekwentnej realizacji strategii biznesowej oraz sprzyjającej koniunkturze gospodarczej, szczególnie w handlu detalicznym. Naszym motorem wzrostu jest przede wszystkim leasing pojazdów lekkich i środków transportu ciężkiego, w których posiadamy odpowiednio 13,27 proc. i 14,74 proc. udziału w rynku – podkreśla Marek Bauer, prezes zarządu Idea Leasing SA.

W I kwartale br. polscy przedsiębiorcy wyraźnie postawili na rozwój flot samochodów osobowych. W okresie od stycznia do marca 2017 r. Grupa Idea Getin Leasing zarejestrowała 16 306 pojazdów, stanowiących 1/5 część całego rynku (20,8 proc. z 78 320 sztuk). Trend ten widoczny jest także w segmencie samochodów dostawczych o masie do 3,5 t, gdzie Grupa obsłużyła blisko 1/3 wszystkich zarejestrowanych pojazdów (3 135 sztuk, czyli 32,1 proc. rynku).

W segmencie środków transportu ciężkiego i maszyn budowalnych Grupa Idea Getin Leasing sfinansowała pojazdy o wartości 632,72 mln zł, czyli aż o 38,7 proc. więcej niż przed rokiem, przy ujemnej dynamice całego rynku (-4,2 proc. r/r). Leasing pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t wzrósł w Grupie do 87,9 mln zł, a ciągników siodłowych do 311,9 mln zł, na co wpłynął przede wszystkim rosnący eksport i kontynuacja wymiany przez transportowców używanego taboru na pojazdy nowe, zgodne z normą Euro 6. Kluczową rolę w tym segmencie odgrywa współpraca Idea Leasing SA z renomowanymi dostawcami, jak np. DAF, Iveco, Wielton, dzięki której spółka od 2009 r. utrzymuje w Polsce pozycję lidera w finansowaniu transportu ciężkiego.

Obiecująco zapowiada się również leasing maszyn rolniczych, głównie za sprawą uruchomionych właśnie środków unijnych z perspektywy 2014-2020. Dynamika finansowania dla sektora technologii, obejmującego w Grupie Idea Getin Leasing maszyny rolnicze, wyniosła aż 49,4 proc. Tylko w pierwszych trzech miesiącach roku Grupa sfinansowała maszyny rolnicze i urządzenia produkcyjne o łącznej wartości 243,6 mln zł, czyli o ponad 80,5 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.


W kolejnych kwartałach br. eksperci ZPL prognozują wzrost inwestycji w segmencie transportu ciężkiego, pojazdów lekkich i IT. Doskonałe perspektywy rysują także w przypadku finansowania maszyn i urządzeń, które w I kwartale 2017 r. – po raz pierwszy od roku – zanotowały wysokie, dwucyfrowe dynamiki.Źródło: Idea Leasing

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również