Grupa PGNiG zwiększa wydobycie i rozbudowuje sieć gazową

wydobycie gazu ziemnego © PGNiG

Udostępnij:

Do 2022 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykona 38 nowych odwiertów oraz rozbuduje kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubuskiem i w Wielkopolsce. O inwestycjach w tej części kraju mówili przedstawiciele Grupy Kapitałowej PGNiG podczas konferencji „Czysta Energia” zorganizowanej w Skwierzynie z okazji 50-lecia górnictwa naftowego na Niżu Polskim.

Na zwiększeniu produkcji gazu ziemnego skorzystają m.in. elektrociepłownie Gorzów i Zielona Góra, które dostarczają ciepło i prąd mieszkańcom oraz przedsiębiorcom. Dzięki inwestycjom w sieć dystrybucyjną dostęp do gazu zyskają kolejni mieszkańcy województwa lubuskiego.Dwie trzecie krajowej produkcji gazu ziemnego pochodzi z wydobycia na Niżu Polskim. Ropa naftowa jest wydobywana praktycznie tylko tutaj. Dzięki inwestycjom w rozbudowę Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów oraz w zagospodarowanie złoża Różańsko znacznie zwiększymy wydobycie i możliwości produkcyjne kopalni – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju. – W ten sposób odpowiadamy m.in. na rosnące zapotrzebowanie Elektrociepłowni Gorzów, która obok Elektrociepłowni Zielona Góra jest jednym z największych odbiorców gazu ziemnego w tym regionie.

Dzięki zwiększeniu wydobycia gazu ziemnego w regionie elektrociepłownie w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze będą mogły wytwarzać więcej ciepła i energii elektrycznej, a wykorzystywany przez nie gaz przyczyni się do poprawy jakości powietrza i znacznego zmniejszenia emisji pyłów, tlenków siarki i azotu. Budżety gmin zasilą natomiast podatki od nieruchomości i opłaty z tytułu wydobycia węglowodorów.

Łączna liczba odwiertów eksploatacyjnych na obszarze działalności oddziału PGNiG w Zielonej Górze, z których obecnie uzyskujemy produkcję gazu ziemnego i ropy naftowej, wynosi 427. W ciągu najbliższych czterech lat na tym terenie planujemy zrealizować 38 odwiertów, m.in. na koncesji Gorzów Wielkopolski-Międzychód i Sulęcin-Międzyrzecz – powiedział Krzysztof Potera, dyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG.W ciągu najbliższych 3-4 lat Polska Spółka Gazownictwa, należąca do grupy PGNiG, zmodernizuje ok. 60 km sieci gazowej na terenie Zielonej Góry. – W pierwszej połowie tego roku zakończyliśmy budowę 5 km gazociągu w obszarze ul. Suchej w Zielonej Górze wraz z 113 przyłączami do budynków mieszkalnych. Jeszcze w październiku ukończona zostanie inwestycja w Nowej Soli. Budowa stacji gazowej i gazociągu pozwoli nie tylko przyłączyć do sieci dużych odbiorców z Nowosolskiej Strefy Ekonomicznej, ale też ułatwi gazyfikację Nowego Żabna, Kiełcza i Ciepielowa – powiedział Mariusz Korabiowski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego Gorzów Wielkopolski. W grudniu 2019 r. przewidziano zakończenie budowy stacji gazowej i gazociągu we Wschowej, która umożliwi aktywizację tamtejszej gminnej strefy przemysłowej oraz gazyfikację miejscowości Szlichtyngowa i Sława.

Źródło: PGNiG

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również