GUS: PKB w IV kwartale wzrósł o 2,7%

S. Hofschlaeger / pixelio.de

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 2,7% r/r w IV kw. 2013 r. wobec 1,9% wzrostu w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. Zdaniem analityków jest to lekko poniżej oczekiwań, jednak to najlepszy wynik od siedmiu kwartałów podkreślają eksperci.

W IV kwartale 2013 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,2%.

Wstępny szacunek PKB potwierdza stałe stopniowe umacnianie się tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale realny wzrost PKB wyniósł 2,7% (wobec 1,9% w III kwartale, 0,8% w II kwartale i 0,5% w I kwartale). W IV kwartale utrwalił się, notowany od połowy 2013 r., pozytywny wpływ popytu krajowego przy nadal znaczącym dodatnim oddziaływaniu popytu zagranicznego na wzrost PKB.

W IV kwartale 2013 r. odnotowano dalszy wzrost popytu krajowego - o 1,2%. Spożycie ogółem było wyższe niż przed rokiem o 2,1% (w podobnym tempie rosło spożycie indywidualne i publiczne). W IV kwartale zmniejszyła się skala spadku akumulacji i wyniosła 1,0%, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Odnotowano dalszy wzrost nakładów brutto na środki trwałe - o 1,3%. W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego umocnił się i wyniósł 1,2 pkt. proc. Wpływ spożycia ogółem był większy niż w poprzednich kwartałach 2013 roku i wyniósł 1,5 pkt. proc. (spożycia indywidualnego +1,1 pkt. proc., a spożycia publicznego +0,4 pkt. proc.) przy nadal ujemnym, lecz mniejszym niż w poprzednich kwartałach, wpływie akumulacji -0,3 pkt. proc. Na zmniejszenie negatywnego wpływu akumulacji złożył się dodatni wpływ popytu inwestycyjnego (+0,4 pkt. proc.), natomiast przyrost rzeczowych środków obrotowych miał negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB i wyniósł -0,7 pkt.proc. Utrzymał się pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego +1,5 pkt. proc. (w III kwartale 2013 r. wpływ eksportu netto wyniósł +1,4 pkt. proc.).

źródło: GUS

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę