HPK-L - nowa pompa obiegowa

Pompy KSB © KSB

Udostępnij:

Koncern KSB wprowadził na rynek nową generację pomp obiegowych wody gorącej przeznaczoną dla średnich i dużych instalacji grzewczych, kotłów z wymuszoną cyrkulacją i systemów ciepłowniczych. Są to pompy poziome w zabudowie procesowej z promieniowo dzielonym korpusem spiralnym. Ich osiągi i wymiary są zgodne z normą ISO 2858. Spełniają one także wymagania normy ISO 5199 dotyczącej tłoczenia wody gorącej oraz organicznych i syntetycznych nośników ciepła.

Typoszereg HPK-L występuje w 49 różnych wielkościach i może pracować w temperaturze do 400 °C bez dodatkowego chłodzenia oraz przy ciśnieniu sięgającym PN40. Odporność na wysoką temperaturę zapewnia izolacja cieplna, która oddziela pompę od chłodzonej powietrzem komory uszczelnienia mechanicznego.Znajdujący się na końcu wału pompy wentylator generuje ciągły przepływ powietrza pomiędzy otaczającymi komorę uszczelnienia chłodzonymi żebrami. Zdolność użytkową pompy ustaloną na 25 000 godzin pracy urządzenia zapewniają duże, smarowane medium łożyska ślizgowe z węglika krzemu zamocowane w pobliżu wirnika oraz obustronnie uszczelnione, podwójne łożyska kulkowe skośne w zabudowie typu O umiejscowione na drugim końcu wału.
Dzięki opatentowanemu odpowietrzaniu „VenJet®“, zawarte w medium gazy są w całości odseparowywane i zbierane w oddzielnej komorze odpowietrzającej. Konstrukcja pompy pozwala na instalację podwójnego uszczelnienia mechanicznego w układzie tandem bez konieczności zmiany długości odcinków chłodzenia w pompie.W tym wykonaniu pomiędzy dwoma uszczelnieniami mechanicznymi znajduje się ciecz zaporowa, która zapobiega termicznemu rozkładowi medium w szczelinie dławiącej w przypadku ewentualnego wycieku z uszczelnienia od strony medium oraz odprowadza nośnik ciepła do systemu cieczy zaporowej. Gwarantuje to bezpieczną pracę w przypadku tłoczenia syntetycznych, olejowych nośników ciepła o temperaturze do 400 °C i prężności par przekraczających 1 bar.
Pierścienie szczelinowe po stronie tłocznej i otwory w wirnikach zmniejszają przesuw osiowy i w ten sposób odciążają łożyska. Szeroki wybór wielkości umożliwia dobór hydrauliki o najlepszej sprawności dla prawie każdego zastosowania. Dodatkowo każdy wirnik przed wysyłką jest staczany na wymagany punkt pracy.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również