Huawei Broader Way Forum 2015 o rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce

Tegoroczne spotkanie, odbywające się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, przyciągnęło ponad 200 uczestników i gości specjalnych, zainteresowanych rozwojem sieci szerokopasmowych w Polsce. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Miasta Krakowa.

Swoją obecnością forum zaszczycili m.in. Iwona Wendel - wiceminister infrastruktury i rozwoju, Rafal Trzaskowski - wiceminister spraw zagranicznych, Stanisław Dąbek - dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Lidia Kozłowska, wiceprezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Deng Taihua, wiceprezes Huawei na Europę Środkowo-Wschodnią i Skandynawię podkreślił znaczenie sieci szerokopasmowej w kontekście gospodarczym. – Według statystyki ITU, każde 10% wzrostu penetracji Internetu szerokopasmowego prowadzi do 1,3% wzrostu gospodarczego. Sieć szerokopasmowa jest teraz podstawą do rozwoju gospodarki każdego kraju i konieczna w budowaniu społeczeństwa cyfrowego. Jednakże jej rozbudowa stawia przed nami wiele wyzwań, zwłaszcza pod względem wydajności, kosztów i stymulacji popytu.

W trakcie spotkania przeanalizowane zostały zadania stojące przed konstruktorami nowej infrastruktury sieciowej, a także wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Druga część spotkania była przeznaczona na debatę, której celem było przeanalizowanie scenariuszów związanych z budową sieci nowej generacji w Polsce i społeczne uwarunkowania dostępu do sieci szerokopasmowej.

- Dzisiaj o tym, czy dany biznes będzie szukał miejsca na działalność nie decyduje już tylko rozwój infrastruktury drogowej, ale też dostęp do szerokopasmowego Internetu – mówiła Iwona Wendel, Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju. – Poprzednia perspektywa finansowa ze środków europejskich to wielki plac budowy, jeśli chodzi o tworzenie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Na poziomie regionalnym i krajowym wybudowaliśmy do tej pory 60 tys. km światłowodów – jest to rewolucja. W większości to sieć dystrybucyjna i szkieletowa. Nowa perspektywa finansowa to kolejny etap,  w którym będziemy budowali  sieć dostępową. Środkami publicznymi będziemy interweniować na obszarach, które najbardziej tego potrzebują.

Lidia Kozłowska, wiceprezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wraz z Marzeną Śliz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przedstawiły rolę regulatora w rozwoju sieci w Polsce oraz zmiany na rynku usług dostępu do Internetu. Z danych UKE wynika, że liczba osób korzystających z Internetu stacjonarnego wyniosła w 2014 roku 7,2 mln. Oznacza to wzrost o ponad 1 mln użytkowników (o 17%) w porównaniu do roku 2012. Z kolei penetracja usługami Internetu mobilnego w 2014 roku wyniosła 86% co daje Polsce 6 miejsce w Europie wg Digital Agenda Scoreboard. Mimo dynamicznie rosnącej liczby użytkowników przed Polską jeszcze wiele wyzwań w zapewnienieniu szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jednym z nich jest np. niska penetracja sieci następnej generacji, dostępność infrastruktury i usług na terenach poza miejskich, czy też ograniczenie popytu i zmiany preferencji użytkowników. Podczas konfrencji, UKE zaprezentował również raport z dokładną analizą pokrycia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną, zrealizowanymi w 2013 r. i planowanymi w 2014 r. inwestycjami oraz budynkami umożliwiającymi kolokację.

Jak wskazywał Mao Dun, wiceprezes Huawei Global Wireless Solution Sales Department, najważniejszym elementem rozwoju sieci szerokopasmowej w Polsce jest pokrycie nowoczesną infrastrukturą terenów niezurbanizowanych i trudnodostępnych, o niskiej gęstości zaludnienia. Dla przyszłości sieci szerokopasmowych niezbędne jest również użycie technologii, umożliwiających użytkownikom hybrydowy dostęp do sieci. Nowoczesna infrastruktura pozwoli na wykorzystanie nowych zakresów częstotliwości.

Broader Way Forum to cykl imprez organizowanych przez Huawei, których główną tematyką jest planowanie i realizacja projektów mających na celu tworzenie ogólnokrajowych sieci szerokopasmowych. W polskiej edycji imprezy wzięło udział ponad 200 reprezentantów administracji publicznej i samorządowej, przedstawicieli sektora telekomunikacji, dostawców rozwiązań, usług i sprzętu w zakresie technologii teleinformatycznych, kadry zarządzającej i właścicieli firm oraz dyrektorów i kierowników departamentów związanych z finansami i technologią.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę