Idealnie prosta blacha

DIG Świtała

Skracają czas prostowania pojedynczych detali, zapewniając wyższą jakość montażu lub spawania. Prostowarki do blach to zaawansowane rozwiązania, które przyczyniają się do bardziej efektywnej produkcji wszędzie tam, gdzie szczególne znaczenie mają idealne kształty elementów z blachy.

Proces produkcji i późniejszej obróbki blach stalowych jest z reguły długi i skomplikowany. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny i urządzenia, a jednym z etapów tego procesu jest prostowanie blachy. Do tego celu niezbędne jest takie urządzenie jak prostowarka – pozwala ono na szybkie i skuteczne wyprostowanie arkuszy blachy o praktycznie dowolnych rozmiarach i kształtach.

Prostowarki stopniowo wypierają z rynku prasy hydrauliczne służące do prostowania blachy, ponieważ są urządzeniami dużo bardziej wydajnymi. Ich działanie jest bardzo proste: na rolkach układany jest detal z blachy, który następnie zostaje poddany obróbce – i po kilku sekundach jest gotowy. Sama czynność prostowania polega na rozprężaniu i ponownym naprężaniu materiału.

Dostępne na rynku maszyny potrafią wyprostować każdy rodzaj blachy. Prostowarka jest niezbędna w tych procesach produkcyjnych, w których tnie się, a następnie spawa blachy. Dzięki tym urządzeniom detal jest prosty, powtarzalny i ma bardzo wysoką jakość.

Obszary, w których prostowarki mogą zapewnić liczne korzyści i większą wydajność produkcji, występują w wielu branżach. Można zaliczyć do nich m.in. przemysł motoryzacyjny, stoczniowy, lotniczy oraz astronautyczny, ponadto maszyny budowlane, pojazdy szynowe, meble, centra serwisowe stali, produkty medyczne i gospodarstwa domowego, a także branżę obróbki aluminium i przemysł elektryczny.

Wymierne korzyści
Korzystanie w produkcji z prostowarek przekłada się na większą efektywność całego procesu. Dzięki takiemu urządzeniu możliwa jest praca także na blachach, które nie spełniają odpowiednich wymogów jakościowych. Korzyści widoczne są podczas dalszych prac z danym elementem. Montaż z niedostatecznie wyprostowanej blachy potrafi bowiem zabrać ślusarzowi nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu minut więcej niż w przypadku dobrze przygotowanego elementu, co przy montażu wielu takich detali przynosi pokaźne straty czasu.

Odpowiednio wyprostowane elementy z blachy zapewniają także wiele korzyści podczas spawania automatycznego, gdzie niezwykle ważna jest wysoka dokładność. Roboty spawalnicze są w stanie np. lepiej odnaleźć spoiny spawalnicze, co zapewnia wysoką jakość procesu spawania. Praca z detalami niewyprostowanymi lub wyprostowanymi niedokładnie wymaga znacznie więcej pracy przy późniejszych poprawkach. W przypadku dokładnie wyprasowanego elementu blachy nakład czasu poświęcanego na korekty znacząco spada.

Łatwe w użyciu i przyjazne dla środowiska
Dostępne na rynku prostowarki do blach renomowanych producentów to urządzenia wysoce nowoczesne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska i charakteryzujące się kompaktowymi wymiarami. Wyróżniają się m.in. bardzo łatwą instalacją w miejscu pracy – która sprowadza się do podłączenia maszyny do zasilania – i bezproblemową obsługą. Operator takiej maszyny jest w stanie sam ją przezbroić, a także przeprowadzić podstawowy serwis, w tym czyszczenie. Nowoczesność tych urządzeń przejawia się także w wyeliminowaniu hydrauliki, co pozwala na uniknięcie wielu potencjalnych problemów związanych z użytkowaniem.

Oferowane przez nas prostowarki są także przyjazne dla środowiska – mówi Sylwester Rosół z DIG Świtała. – Maszyny wyposażone są w serwosilniki, w których nie wykorzystuje się w ogóle hydrauliki, przez co pobór energii tych urządzeń jest niższy mimo jednoczesnego zastosowania dużych sił produkcyjnych. Maszyny są przy tym bardzo ciche i bezpieczne, nie wydzielają też pyłów przy obróbce materiału.

Jak podkreśla Sylwester Rosół, prostowarki to urządzenia przyszłości i zapotrzebowanie na nie będzie rosło. – Niestety urządzenia te są dość drogie, zwłaszcza z perspektywy polskiego rynku, co może być efektem tego, że jest tylko kilku dostawców prostowarek na świecie – dodaje.

Nowoczesne rozwiązania rynkowe
Stosunkowo niewielka podaż prostowarek do blach nie oznacza, że na rynku jest problem ze znalezieniem dobrej propozycji. Kompleksową ofertą dla firm dysponuje m.in. firma Arku, która w swoim portfolio ma kilka serii prostowarek. Za pomocą precyzyjnych maszyn z serii EcoMaster można wyprostować nawet najdrobniejsze elementy blaszane – o grubości 0,1–4 mm. Do grubszych elementów firma poleca maszynę FlatMaster. Z kolei do elementów blaszanych o średniej i dużej powierzchni – tj. do płyt o grubości od 4 do 40 mm z szerokością wlotu 3000 mm – oraz arkuszy blach najlepiej nadaje się PlateMaster.

Za pomocą najbardziej popularnej z tej grupy prostowarki Arku FlatMaster można wyprostować elementy z blachy wycinane laserowo, wykrawane bądź wypalane, w tym także o wysokiej wytrzymałości i z wycięciami, o grubości od 0,5 do 60 mm i szerokości od 800 do 3000 mm. W maszynie hydraulicznej FlatMaster blaszany element przechodzi szereg zmiennych procesów gięcia. Materiał jest przy tym poddawany obróbce i dzięki temu elementy wykrawane, wycinane laserowo lub wypalane, przy których prostowanie ręczne trwa od kilku minut do wielu godzin, wychodzą równe już po kilku sekundach. W efekcie możliwe jest przyspieszenie późniejszej obróbki (spawania, gięcia lub krawędziowania). Prostowarki FlatMaster są stosowane m.in. przez producentów maszyn budowlanych, ekspertów w dziedzinie techniki dźwigowej oraz w zakładach obróbki stali nierdzewnej i metali szlachetnych.

Z kolei prostowarka Peak Performer firmy Kohler po przeprowadzonych modyfikacjach jest w stanie wyprostować arkusze z blachy nawet o 50% grubsze niż wcześniej. W urządzeniu tym (seria 80P) zoptymalizowany został napęd. Konwencjonalne podejście, w którym wały napędowe są napędzane przez pojedynczy silnik, zastąpiono kilkoma motoreduktorami znajdującymi się na rolkach prostujących, napędzanych bezpośrednio. Taka koncepcja zmniejsza zakres ślizgu rolek prostujących po wyrównywanym materiale, co skutkuje uzyskaniem gładszej powierzchni. Zwiększono obszar możliwych prac o arkusze grubości do 14 mm i szerokości do 1500 mm, choć urządzenie to powinno sobie poradzić także z materiałami o grubości do 25 mm.

Peak Performer 80P został wyposażony w elektromechaniczny system kontroli GAP Control, który eliminuje potrzebę stosowania jakichkolwiek elementów hydraulicznych. Bezpośrednie przekształcenie energii elektrycznej w ruch mechaniczny – bez strat zwykle związanych z układami hydraulicznymi – zwiększa opłacalność systemu, jego wydajność i precyzję.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę