igus wyprodukował 2500 przyłbic metodą formowania wtryskowego

Przyłbice do ochrony przed wirusem wyprodukowane przez firmę

Dzięki formowaniu wtryskowemu ponad 2500 przyłbic opuszcza biuro igus Polska, zapewniając bezpieczeństwo pracowników opieki medycznej oraz placówek oświatowych.

Ochrona personelu medycznego oraz innych instytucji jest wciąż jednym z kluczowych wyzwań. Jednak wystarczająca ilość odpowiedniego sprzętu o niezbędnej jakości nie jest szybko dostępna na rynku. Rozwiązania obejmują osłony twarzy, które osoby prywatne i firmy produkują obecnie na całym świecie za pomocą drukowania 3D. Firma igus Polska również pomaga i przekazuje pierwsze 2500 przyłbic, częściowo wykonanych metodą formowania wtryskowego.

Powiązane firmy

Dzięki metodzie formowania wtryskowego można wyprodukować ponad 10 000 części tygodniowo.

Prusa, producent drukarek 3D, opracował osłonę twarzy i umieścił projekt w Internecie do bezpłatnego pobierania, aby chronić lekarzy, personel pielęgniarski i inne osoby pracujące bezpośrednio z pacjentami. Celem jest produkcja przyłbic na jak największej liczbie drukarek 3D. Projekt jest już uważany za sukces, ponieważ indywidualne osoby, producenci i firmy na całym świecie biorą udział w programie i pracują nad tym, by produkować osłony twarzy. Firma igus również bierze udział w tym ogólnoświatowym projekcie i wykorzystuje zalety metody formowania wtryskowego do produkcji ramek. Formowanie wtryskowe umożliwia ekonomiczną, masową produkcję przyłbic.

Montaż samej przyłbicy jest bardzo prosty: do polimerowej ramki, wykonanej metodą formowania wtryskowego, wystarczy przymocować przy użyciu odpowiednich otworów arkusz folii z tworzywa sztucznego, który osłania twarz. Osłona twarzy nie zastępuje maski ochronnej zakrywającej usta; taka maska ​​powinna być dodatkowo noszona. Przyłbice zapewniają jednak dodatkową ochronę, szczególnie dla oczu. Chronią także przed instynktownym dotykaniem twarzy i tym samym bliskim kontaktem z wirusem.

Kilka firm zapytało nas, czy my, jako producent trybofilamentów, możemy zapewnić im materiał do produkcji ramek metodą druku 3D – mówi Monika Gawryś, Product Manager druku 3D w firmie igus. – Oczywiście posiadamy takie rozwiązania, jednak to wciąż nie rozwiązywało prawdziwego problemu, polegającego na stosunkowo wysokiej cenie oraz długim czasie produkcji, zajmującej więcej niż dwie godziny. Oznaczało to, że mogliśmy wykonać tylko kilka części na dzień. 

Dlatego igus zdecydował się na wykorzystanie zalet innej metody, a mianowicie formowania wtryskowego. Do produkcji wykorzystano materiał pochodzący z recyklingu iglidur A200. Doktor Thilo Schultes, odpowiedzialny za produkcję narzędzi, mówi – Przy pomocy odpowiedniej formy możemy produkować i wysyłać ponad 10 000 ramek  tygodniowo z fabryki w Kolonii. W rezultacie jesteśmy w stanie produkować przyłbice masowo, przy znacznie obniżonych kosztach. igus produkuje formy na własny koszt.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę