igus wprowadza nowe prowadnice rolkowe

igus prowadnice rolkowe xiros © igus

Udostępnij:

Nowe prowadnice rolowe xiros to rozwiązanie dla systemu łożysk kulkowych z elementami zgodnymi z wymaganiami FDA, pozwalające zredukować nawet 60% ciężaru, w porównaniu z rozwiązaniami ze stali nierdzewnej.

W przypadku prowadnic rolkowych i rolek transportowych firma igus opracowała rozwiązanie systemowe składające się z rurki i polimerowych łożysk kulkowych, które jest teraz dostępne z magazynu w lekkim i spełniającej wymagania FDA wykonaniu. Rolki do użytku w branży etykietowania, branży opakowań i branży spożywczej składają się z niebieskiej rury z PCW z dwoma łożyskami kulkowymi kołnierzowymi na końcach wykonanymi z odpornego na zużycie tworzywa xirodur B180 z kulkami ze stali nierdzewnej.Firma igus specjalizująca się w tworzywach motion plastics opracowała, pod nazwą handlową xiros, bezobsługowe, a co najważniejsze, bezsmarowe, polimerowe łożyska kulkowe. Jest to duża zaleta szczególnie w branży spożywczej i opakowań, ze względu na brak ryzyka zanieczyszczenia. Nowością w gamie produktów jest rozwiązanie w postaci systemu gotowego do podłączenia składającego się z niebieskiej rury PCW i dwóch łożysk kulkowych kołnierzowych wykonanych z materiału xirodur B180 z kulkami ze stali nierdzewnej. "Wszystkie elementy użyte do produkcji tych nowych prowadnic rolkowych są zgodne z wymaganiami FDA", wyjaśnia Marcus Semsroth, szef działu polimerowych łożysk kulkowych xiros w firmie igus. "Od teraz oferujemy to rozwiązanie systemowe w dwóch wersjach wielkości zabudowy, dpowiednio o średnicy zewnętrznej 50 i 63 mm." Te lekkie rolki są dostępne w magazynie igus wersjach długości od 100 do 1000 milimetrów.

Rozwiązanie systemowe z użyciem tworzyw oszczędza energię napędową
W porównaniu z rurami ze stali nierdzewnej rury z tworzywa do zastosowań spożywczych ważą tylko ok. jedną trzecią tych pierwszych, co wpływa na zapotrzebowanie energetyczne napędu kiedy poruszane są same rolki, na przykład w przechowywaniu folii. Ponadto, polimerowe łożyska kulkowe xiros charakteryzują się mniejszym tarciem niż smarowane łożyska kulkowe wykonane z metalu, ponieważ kulki nie muszą pokonywać oporu środka smarnego. Tutaj ich zaletą jest to, że uruchamiają się o wiele łatwiej niż łożyska kulkowe z metalu.xiros: bogata seria łożysk kulkowych z tworzywa sztucznego
Poczynając od roku 2008 firma igus opracowała szeroką gamę besmarowych polimerowych łożysk kulkowych, które są już używane w wielu rozmaitych zastosowaniach. Okres żywotności łożysk kulkowych xiros można obliczyć przez wprowadzenie parametrów odpowiedniego zastosowania. Napowszechniej stosowaną konstrukcją są promieniowe łożyska kulkowe głębokorowkowe zgodne z normą DIN 625, podobne do dostępnych łożysk kulkowych wykonanych z metalu. Innymi typami są, na przykład, osiowe łożyska kulkowe, łożyska wielowarstwowe, łożyska wieńcowe czy polimerowe toczne osiowe prowadniki kulkowe.

Źródło: igus

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również