Inflacja w listopadzie 2017 r.

© PixaBay

Udostępnij:

Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2017 r. wzrosły o 0,5% w porównaniu z październikiem br. W porównaniu z listopadem 2016 r. ceny wzrosły o 2,5%. Dane są zgodne z wcześniejszym eksperymentalnym, szybkim szacunkiem wskaźnika oraz wyższe od oczekiwań Ministerstwa Rozwoju sprzed miesiąca.

Po raz pierwszy od końca 2012 r. inflacja osiągnęła cel ustalony przez RPP, natomiast od początku bieżącego roku utrzymuje się w przedziale dopuszczalnych wahań.


Głównymi czynnikami, które miały wpływ na zmianę cen w listopadzie 2017 r. (w relacji do października), był wzrost cen żywności (o 1,1%), transportu (o 1,6%) oraz mieszkań (o 0,2%).

MR oczekuje, że w grudniu 2017 r. (w porównaniu do listopada) ceny powinny wzrosnąć o 0,2%. Resort oczekuje wolniejszego wzrostu zarówno cen żywności, jak i cen w transporcie. Sezonowy spadek cen powinniśmy odnotować w kategorii odzieży i obuwia. Oczekuje się, że w grudniu roczny wskaźnik cen obniży się do 2,2%. W całym 2017 r. ceny powinny wzrosnąć o 2,0%.


TOP w kategorii
Źródło: MR

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również