ING Smart Factory: Finansowanie w Przemyśle 4.0

ING Smart Factory: Finansowanie w Przemyśle 4.0 ING Lease

O korzyściach płynących z automatyzacji i robotyzacji przemysłu nie trzeba już nikogo przekonywać. Wykorzystywanie rozwiązań integrujących pracę człowieka i maszyny to dzisiaj codzienność. Zakłady produkcyjne i przemysłowe już od pewnego czasu wykorzystują nowe, bardziej zaawansowane urządzenia, a pojęcie Przemysłu 4.0 już na stałe wpisało się w branżowy słownik.

Jednak, czy wiemy, jaka jest jego istota? W tej koncepcji nie chodzi tylko o nowoczesny sprzęt czy maszyny, nie chodzi nawet o nowe projekty IT czy rozbudowane aplikacje. Głównym jej założeniem jest integracja urządzeń, systemów, rozwiązań informatycznych, procesów produkcyjnych i biznesowych, które funkcjonują w danym zakładzie w jeden, zintegrowany ekosystem. Po to, aby umożliwić stałą, realizowaną w czasie rzeczywistym wymianę danych między wszystkimi elementami procesu produkcji i na każdym jego etapie. 

Bez wątpienia niesie to za sobą wiele możliwości, ale również wiele wyzwań. Pierwsze, jakie przychodzi na myśl każdemu przedsiębiorcy, to skąd wziąć środki na tego typu inwestycje. I tu z pomocą może przyjść branża leasingowa.

Przemysł 4.0 to pójście o krok dalej, to spojrzenie globalnie na cały swój zakład, na całą swoją produkcję, a nie tylko na dany wycinek. To podejście, ale również inwestycja długofalowa, która z kolei wiąże się z potrzebą większych nakładów finansowych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się leasing. Za pomocą tej formy można sfinansować nowoczesne maszyny, roboty i coboty przemysłowe, całe linie technologiczne, ale na tym nie koniec. W ING Lease jesteśmy otwarci na finansowanie projektów end to end – wyjaśnia Marcin Sobczak, wiceprezes zarządu ING Lease (Polska).

Czyli można powiedzieć, że jednym z kluczowych elementów czwartej rewolucji przemysłowej jest także zmiana myślenia w zakładach i firmach produkcyjnych?

Rozmawiając z klientami z branż produkcyjnych i przemysłowych, często widzimy, że chcą inwestować w usprawnienia i automatyzacje, ale pojedynczo. Kupują jedną nową maszynę lub wymieniają jeden fragment z całej linii produkcyjnej. Równocześnie mają spore oczekiwania, licząc że ta jedna drobna zmiana przyniesie spektakularną poprawę efektywności. Niestety rzadko kiedy tak się zdarza. Nowoczesna maszyna potrzebuje innej równie zaawansowanej technologicznie maszyny aby móc się z nią komunikować i maksymalnie wykorzystać moce produkcyjne. Podobnie w przypadku cyfryzacji produkcji, o której mówi idea Przemysłu 4.0 i fabryk przyszłości. Na każdym etapie cyklu produkcyjnego firma generuje dane. Ważne jest aby umiała je gromadzić i wykorzystywać w realizacji swoich celów. A do tego potrzeba świeżych danych, które są dostarczane od kilku zintegrowanych ze sobą maszyn. Dopiero efekt synergii daje pożądane efekty. Zamiast zakupu jednego elementu lub jednej maszyny, warto zainwestować w całą linię. A my jako partner wesprzemy od strony finansowania – mówi Marcin Sobczak.

Modernizacja parku maszynowego czy wdrażanie nowych technologii to nie tylko zakup nowych maszyn, ale również oprogramowania i elementów wyposażenia jak np. regały, drobne urządzenia, podajniki, koszyczki, uchwyty i wiele innych.

Zgadza się i zazwyczaj te dodatkowe elementy, których wbrew pozorom może być całkiem dużo, są trudne do sfinansowania kredytem czy leasingiem. Mówiąc o podejściu end to end, udostępniamy taką możliwość. Dlatego powstał program ING Smart Factory, dzięki któremu mówimy już nie o pojedynczych aktywach, ale o finansowaniu całego projektu dla klienta – dodaje Marcin Sobczak.

Przemysł 4.0 łączy przemysł i technologie, a ING Lease z programem ING Smart Factory integruje to jeszcze z dopasowanym finansowaniem. Skąd pomysł na taki projekt?

Pomysł tak naprawdę narodził się po kilku spotkaniach z naszymi klientami. Jesteśmy otwarci na ich opinie, staramy się zrozumieć ich potrzeby i założenia biznesowe, słuchamy z jakimi przeszkodami muszą się zmierzyć, aby osiągnąć swój kolejny cel. Nasi klienci, chcąc osiągnąć sukces, nie mogą stać w miejscu. Jak sami mówią, muszą być na bieżąco. Z drugiej strony my posiadamy doświadczenie w finansowaniu nowoczesnych i zaawansowanych maszyn czy robotów. Do tego bacznie obserwujemy trendy, nowości i to co się dzieje w świecie technologii. Łącząc te doświadczenia z głosami klientów, pomyśleliśmy, co możemy zrobić, aby ich wesprzeć i pomóc przełamywać bariery, przed którymi stoją. Chcemy być firmą rozumiejącą naszych klientów, bo ich sukces to nasz sukces – podsumowuje Marcin Sobczak.

Artykuł sponsorowany (ING Lease Polska)

ING Lease (Polska)

ING Lease (Polska)

Spółka ING Lease (Polska) Sp. z o.o. jest obecna na rynku od 1995 r. i jest jedną z największych instytucji leasingowych w Polsce. Dzięki 25-letniej obecności na polskim rynku firma posiada bogate doświadczenie i cenną praktykę w zakresie finansowania inwestycji. Spółka wchodzi skład Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.

ING Lease kieruje ofertę zarówno do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, jak i największych spółek działających na polskim rynku. Wspiera polskich przedsiębiorców oraz firmy poprzez finansowanie rochomości i nieruchomości w formie leasingu. Posiada bogate doświadczenie, zdobyte podczas realizacji transakcji na rynkach wielu krajów. Jej priorytetem jest indywidualne podejście do klientów i transakcji. Wierzy, że profesjonalne wsparcie i jasne zasady budują wzajemne zaufanie i tworzą trwałe partnerstwo. 

ING Lease stawia na optymalizację procesów operacyjnych, integrację z  systemami Banku ING oraz kładzie nacisk na automatyzacje pozwalające na szybszą obsługę transakcji. Rozbudowuje także kanały zewnętrzne, takie jak obecność w salonach dealerskich oraz kanały zdalne. Korzystając z systemów bankowości internetowej Moje ING oraz ING Business klienci mogą złożyć wniosek o finansowania pojazdów oraz maszyn. Również w obsłudze posprzedażowej klient może skorzystać z kontaktu on-line, zdalnie dyspozycje dotyczące bieżącej obsługi jego umów leasingu.

Profil Firmy

ING Lease (Polska)