Innowacje w energetyce – suszenie węgla brunatnego

Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy, fot. Marcin Zięba

Dzięki dofinansowaniu z Programu Innowacyjna Gospodarka naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Opolskiej i „Poltegor – Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego" opracowali prototyp urządzenia, które osusza węgiel brunatny. Zwiększa to wydajność i efektywność wykorzystania jego zasobów w produkcji energii. Unijna dotacja wyniosła ok. 6 mln zł.

Z węgla brunatnego produkowane jest 20% wytwarzanego w Polsce prądu. Surowiec ten, wydobywany w naszym kraju, charakteryzuje się dużą wilgotnością. By wykorzystać w pełni w jego właściwości, naukowcy z wrocławskiej uczelni badali metody osuszania węgla pod względem ich efektywności. W rezultacie tych prac powstał prototyp suszarki, który w odróżnieniu do klasycznego urządzenia, wykorzystuje powstałe przy osuszaniu opary (tzw. ciepło odpadowe) jako odrębne źródło energii. 28 stycznia 2015 r. odbyła się konferencja podsumowująca wyniki projektu. 

Osuszony węgiel będzie bardziej wydajny, a więc jego stosowanie będzie bardziej efektywne, tańsze i przyjazne środowisku. Całkowity koszt przedsięwzięcia pn. "Wstępne suszenie węgla brunatnego dla celów energetycznych" wyniósł ponad 6,2 mln zł.

Więcej na ten tamat na stronie Politechniki Wrocławskiej.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę