Innowacyjny system sterowania maszyny: „iQ” myśli podczas szlifowania

Japońska firma Okamoto opracowała i wdrożyła system sterowania szlifierek o nazwie „iQ”. Jest on niezwykle prosty w obsłudze - operator maszyny nie musi mieć specjalistycznej wiedzy, aby sprawnie ją obsługiwać i szybko zaprogramować również skomplikowane procesy szlifowania. 

„Projektanci systemu iQ skoncentrowali się na poręczności, łatwości obsługi, precyzji i ekonomiczności – mówi Mateusz Cieniek, Application Engineer w centrum badawczo-rozwojowym we Wrocławiu. Operator jest w stanie wprowadzić na interfejsie graficznym za pośrednictwem ekranu dotykowego z przejrzystymi symbolami zarówno dane ściernicy, jak i parametry szlifowania. Bez wiedzy w zakresie programowania lub z pomocą wyświetlanych na interfejsie użytkownika tekstów może łatwo i szybko zaprogramować również skomplikowane procesy szlifowania powierzchni, frontów, rowków, skosów i promieni oraz elementów po obróbce wgłębnej. Możliwe jest także wyrównywanie promieni i skosów poprzez proste wprowadzenie kilku danych. Do przedstawionych graficznie kształtów detali bardzo szybko przypisywane są odpowiednie wymiary, po czym następuje ich obróbka. Ponadto system sterowania sam proponuje odpowiednie parametry szlifowania i wyrównywania, odpowiednie do rodzaju i ziarnistości tarczy szlifierskiej. Operator maszyny może także w każdej chwili zmienić bezpośrednio na ekranie wartości posuwów i suwów podczas procesu szlifowania.

System iQ można rozszerzyć z wersji podstawowej, służącej wyłącznie do szlifowania płaskiego, do kompletnie wyposażonej wersji CNC. Pozwala to na przykład na bezproblemową integrację z systemami CAM służącymi do tworzenia programów do dowolnych kształtów dla tarczy szlifierskiej oraz detalu.

Firma Okamoto zastosowała już technologię iQ w wielu nowych modelach. System sterowania iQ przyczynia się na przykład do najwyższej wydajności szlifierek płaskich serii ACC-CA Li. W połączeniu z elementami napędowymi o najwyższej wydajności użytkownik może, zdaniem firmy Okamoto, wykonywać szlifowanie wgłębne o maksymalnie 46% szybciej, a szlifowanie płaskie o maksymalnie 30% szybciej aniżeli w przypadku zwykłych maszyn.

Mateusz Cieniek: „Jest jeszcze inna zaleta: jeśli dotychczas efekt szlifowania w dużej mierze zależał od doświadczenia operatora, to system „iQ” umożliwia teraz uzyskanie perfekcyjnych rezultatów również mniej doświadczonym użytkownikom, bez dogłębnej znajomości technologii szlifowania i przy zachowaniu maksymalnej wydajności.“

www.okamoto-europe.de

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę