Integracja komunikacji dzięki SmartWire-DT

Preview
14.11.2013
Reklama
Reklama

Firma Eaton, globalny lider w zakresie systemów zarządzania zasilaniem, prezentuje nowe, inteligentne centrum sterowania napędami iMCC z komunikacją SmartWire-DT, przeznaczone dla serii rozdzielnic xEnergy. Całość oprzewodowania sterującego w kasetach iMCC oraz okablowanie sterownika nadrzędnego zostały zastąpione systemem komunikacyjnym SmartWire-DT.

Dzięki ograniczeniu nakładu pracy związanego z okablowaniem, użytkownicy mają zapewnione konkretne korzyści, a jednocześnie można również przesyłać szczegółowe informacje z kaset iMCC do nadrzędnego sterownika, co pozwala operatorom instalacji znacząco zwiększyć niezawodność pracy napędów. Centra xEnergy iMCC idealnie nadają się do przemysłowych procesów produkcyjnych wymagających bardzo wysokiego poziomu niezawodności maszyn i ciągłości pracy systemów.

Reklama

Technologia komunikacyjno-łączeniowa SmartWire-DT firmy Eaton jest wykorzystywana do komunikacji w obrębie systemu aparatury rozdzielczej. Zastępuje ona wymagane wcześniej oprzewodowanie sterujące w kasetach sterowników napędów (MCC), jak również okablowanie sterujące i przesyłające informacje o statusie jednostek wysuwnych w szafce sterowniczej. Standardowe systemy magistral przemysłowych, takie jak : Profibus-DP, CANopen, MODBUS-TCP czy Ethernet/IP, zapewniają transfer danych z szaf rozdzielczych do nadrzędnego sterownika PLC. Łącząc technologię SmartWire-DT z systemem xEnergy firma Eaton konsekwentnie podąża za rynkowym trendem rozbudowy systemów inteligentnych rozdzielnic oraz tablic rozdzielczych. Innowacyjne rozdzielnice, takie jak: elektroniczne wyłączniki napędów PKE z funkcją ochrony, dostarczają szczegółowych informacji operacyjnych i diagnostycznych, które nie mogą być transferowane poprzez konwencjonalne oprzewodowanie sterujące. Dlatego też centra iMCC z wyłącznikami PKE mogą wykorzystywać nie tylko sygnały cyfrowe do operacji łączenia, wykrywania pozycji przełącznika czy uzyskiwania informacji o statusie, ale także wartości analogowe - w szczególności do określania obciążeń cieplnych napędu i pomiaru rzeczywistych prądów silnika. Te rozszerzone informacje diagnostyczne pozwalają na implementację funkcji konserwacji predykcyjnej (monitorowania warunków pracy), co pozwala operatorom instalacji/zakładów na wykrywanie usterek z wyprzedzeniem i wdrażanie środków poprawiających niezawodność operacyjną i ograniczanie przestojów do minimum. Jeśli jednostka wysuwna (kaseta) iMCC powinna być wymieniona, pracownicy utrzymania ruchu po prostu ją wyciągają z sekcji sterownika napędów i wkładają na jej miejsce inną, odpowiednio wcześniej skonfigurowaną jednostkę. Specjalnie opracowane w tym celu moduły do rozdzielnic xEnergy i jednostek wysuwnych zapewniają, że przerwane wcześniej funkcje komunikacyjne wymienianej jednostki zostaną automatycznie przywrócone. Trzy jednoznaczne pozycje przełącznika „Praca" , „Test" i „Napięcie odłączone" zwiększają bezpieczeństwo w trakcie prac konserwacyjnych.

Technologia Smart Wire-DT umożliwia konstruktorom aparatury rozdzielczej i partnerom xEnergy korzystanie zalet prostego montażu i zredukowanego okablowania jednostek wysuwnych. Ponieważ SmartWireDT zastępuje zarówno oprzewodowanie sterownicze kaset (dla elementów operacyjnych, rozdzielnicy, wyłączników i innych modułów I/O), jak i oprzewodowanie w przedziale kablowym - od jednostki wysuwnej do sterowników PLC - wpływa to na znaczące oszczędności czasu wymaganego do instalacji i odbioru. Jednocześnie zoptymalizowano wykorzystanie przestrzeni w jednostce wysuwnej, a koszty materiałów zostały zredukowane. Zbędne komponenty sprzętowe są eliminowane szybciej, a technologia i proces odbioru centrów iMCC oraz rozdzielnic xEnergy zostały uproszczone. Dzięki temu można było zaprojektować bardziej uporządkowane ułożenie wewnątrz kasety, zabezpieczone przed wszelkimi błędami w połączeniach kabli. W związku z tym, że wszystkie istotne dane są transferowane poprzez interfejs magistrali, a nie przez tradycyjne oprzewodowanie sterownicze, także testy i montaż stały się wygodniejsze. Oprogramowanie SWD-Asisit pozwala użytkownikom w pełni przetestować poszczególne jednostki wysuwne, bez wykorzystywania sterownika PLC.

Reklama

Jednostki wysuwne iMCC są dostępne w dwóch wersjach: jako model podstawowy, z termomagnetycznym wyłącznikiem PKZ, który wskazuje tylko status wyłącznika oraz w wersji rozbudowanej, z elektronicznym wyłącznikiem ochronnym PKE z możliwością komunikacji. Dostępne są również puste jednostki wysuwne do indywidualnych zastosowań. System może być rozbudowany w dowolnym momencie, poprzez dodanie nowych lub innych kaset, bez dokonywania zmian w infrastrukturze. Dane z tych jednostek są również transferowane poprzez zainstalowany system komunikacyjny SmartWire-DT. Dostępne są następujące kasety iMCC : rozruszniki bezpośrednie ( 0,06 - 160 kW), rozruszniki nawrotne (0,06 - 110 kW), rozruszniki gwiazda-trójkąt ( 5.5 - 75 kW) oraz 3/4 biegunowe odpływy liniowe (16/20 - 400A). Dokumentacja, instrukcje montażu i broszury informacyjne są dostępne na stronie www.xenergy-partner.com . Schematy połączeń i szczegółowe listy elementów kaset dostępne są na stronie www.xenergy.com

Więcej informacji
www.eaton.eu

Reklama

O Autorze

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama