Integracja Solid Edge i NX CAM

Siemens

Grupa Diakont, składająca się z ZAO KTPI Gasproject, ZAO Diakont, OOO Diakont Innovatica, Diakont Advanced Technology (USA) oraz Diakont s.r.l. (Włochy), opracowuje, produkuje i dostarcza nowoczesne systemy bezpieczeństwa dla przemysłu jądrowego i sektora gazu ziemnego. Grupa oferuje także usługi monitorowania i konserwacji obiektów niebezpiecznych, a także projektuje i konstruuje takie obiekty.

Specjaliści z firmy, dysponujący bogatym doświadczeniem w projektowaniu zaawansowanych technologicznie urządzeń, wykonują cały cykl inżynieryjny produktów, w tym projekt mechaniczny i elektryczny. ZAO Diakont posiada zakład produkcyjny z nowoczesnymi, precyzyjnymi narzędziami sterowanymi numerycznie (NC). W zakładzie znajduje się dział obróbki i dział montażu, które są wyposażone we współrzędnościowe maszyny pomiarowe (CMM), a także linie montażu płytek drukowanych (PCB).

Powiązane firmy

 

Stopniowe przejście na automatyzację projektowania

Grupa Diakont przyjęła podejście etapowe wdrażania systemu projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) oraz systemu produkcji wspomaganej komputerowo (CAM). Początkowo proces rozwoju obejmował szereg różnych rozwiązań wewnętrznych stosowanych przy projektowaniu, a system zarządzania dokumentami nie istniał.

W 2004 r. kierownictwo firmy zdecydowało się przejść na komercyjne oprogramowanie CAD. Wybrano system CAD z prostym i niedrogim planem licencyjnym, lecz do roku 2007 liczba projektów wzrosła i stało się jasne, że używane rozwiązanie, a w zasadzie „cyfrowa tablica kreślarska”, nie wystarcza. Zarząd zaczął szukać nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Na podstawie funkcjonalności systemu zdecydowano się na wybór oprogramowania Solid Edge® firmy Siemens PLM Software – eksperta w dziedzinie zarządzania cyklem życia produktów (PLM). Dla przykładu, Solid Edge obsługuje modelowanie 3D i zautomatyzowane tworzenie rysunków, widoków i sekcji z modelu 3D.

– To naprawdę ważne, ponieważ nie przeszliśmy na proces, w którym w ogóle nie używa się papieru. Czasami nadal wykorzystujemy rysunki produkcyjne – wyjaśnia Mikhail Uvarov, szef działu analityki w Diakont Innovatica.

Innym powodem wyboru Solid Edge był fakt, że system jest całkowicie dostosowany do języka rosyjskiego, obsługuje krajowe normy ESKD (rosyjski zunifikowany system dokumentacji projektowej), można dostosować go do potrzeb firmy, a także zawiera gotowe do użycia bazy danych, zasoby wiedzy i podręcznik inżynieryjny oraz pliki pomocy i samouczki.

Firma zauważyła, że Solid Edge przewyższa konkurencję pod względem stosunku ceny do wydajności.

 

Czas na CAM

Po tym, jak wzrosła liczba obrabiarek w latach 2011 i 2012, oczywiste się stało, że programowanie na poziomie hali produkcyjnej nie jest już możliwe. Po rozważeniu kilku konkurencyjnych rozwiązań Diakont wybrał oprogramowanie NX™ firmy Siemens PLM Software.

NX wybrano głównie z tego powodu, że w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych jego funkcje CAM w większym stopniu wykorzystują firmowe narzędzia sterowane numerycznie. Oprogramowanie to obsługuje również specyficzne funkcje maszyn i sterowników firmy, więc nie ma potrzeby wprowadzania poprawek do wyników postprocesora. Ponadto NX CAM obsługuje zdefiniowane przez użytkownika komendy postprocesora i cykle, a także niestandardowe szablony obróbki.

Co więcej, firma Diakont wykorzystuje rozbudowaną funkcjonalność NX CAM, w tym modelowanie brył, montaż i obróbkę zespołów oraz kreślenie (do tworzenia rysunków technicznych i wykresów instalacyjnych). Firma wykorzystuje także oprogramowanie do obróbki tokarskiej, obsługi tokarki wielowrzecionowej i frezowania wieloosiowego.

– Kluczem do pomyślnego wdrożenia Solid Edge i NX CAM jest wysoka jakość i rozbudowana funkcjonalność produktów firmy Siemens PLM Software, ich integracja wzajemna oraz integracja z systemami PDM i PLM – wyjaśnia Mikhail Uvarov. – Dla większości części poprawiliśmy wydajność projektowania i produkcji o 30-40%, a dla części złożonych o 50%. Jakość dokumentacji także uległa poprawie, gdyż rysunki tworzone są z modeli 3D. Nasi klienci korzystają z krótszych terminów dostawy, ponieważ prace projektowe i planowanie produkcji wykonujemy szybciej, a etapy te zajmują do 70% czasu trwania cyklu projektu.

Dzięki temu, że firma Diakont korzysta teraz ze zintegrowanej funkcji CAD/CAM, czas potrzebny na szkolenia dotyczące oprogramowania znacząco się skrócił. Ponadto, ponieważ Siemens PLM Software zapewnia zgodność formatów plików pomiędzy Solid Edge a NX CAM, firma Diakont nie musiała przeprowadzać integracji obu systemów, a planowanie produkcji zostało całkowicie zautomatyzowane.

 

Wdrożenie krok po kroku

Wdrożenie oprogramowania było procesem wielostopniowym. Najpierw na próbę zakupiono dwa stanowiska Solid Edge. Próbę wsparto szkoleniami i seminariami.

– Było to wdrożenie pilotażowe. Kierownictwo firmy chciało ocenić wartość systemu przed uczynieniem go standardem w firmie – wspomina Uvarov.

Początkowo, w celu określenia korzyści systemu pod kątem jego jakości i wydajności, a także wartości dokumentów, przeszkolono dwóch projektantów, którzy zaczęli używać Solid Edge. Po przeanalizowaniu wyników zarząd postanowił stopniowo zwiększać liczbę licencji Solid Edge. W 2012 r. Solid Edge stał się podstawowym narzędziem projektowym w firmie Diakont. Firma ma teraz 60 stanowisk Solid Edge. System wykorzystywany jest do opracowywania skomplikowanych elementów wymagających obróbki sterowanej numerycznie. W 2014 r. firma zakupiła NX CAM dla niektórych inżynierów produkcji.

Dzisiaj niemal wszystkie projekty w firmie Diakont są opracowywane przy użyciu Solid Edge, podczas gdy NX CAM jest używany do tworzenia kodu sterowania numerycznego dla wielu typów urządzeń, w tym dla szlifierki współrzędnościowej Moore CPWZ500, centrów obróbczych oraz frezarko-tokarek Mazak, Datron, DMG i Mikron, narzędzi do obróbki elektroerozyjnej Sodick (EDM) i wielu innych.

Obecnie firma jest w trakcie odbioru maszyny tokarskiej Traub TNL 18 Swiss, która ma przynieść istotną poprawę wydajności.

 

Duże korzyści

Wykorzystanie rozwiązań CAD i CAM firmy Siemens PLM Software znacznie skróciło czas rozwoju produktów. Jednym z czynników jest skrócenie procesu planowania produkcji. Poprzednio firma posiadała systemy CAD i CAM, które nie były ze sobą kompatybilne, więc inżynier produkcji musiał odtwarzać model od podstaw na podstawie rysunku 2D. Proces ten był bardzo czasochłonny i podatny na błędy. Odkąd Solid Edge i NX CAM są ze sobą zintegrowane, błędy nie występują, a produktywność znacznie się podniosła. Wydajność projektowania i planowania produkcji dla skomplikowanych elementów wzrosła o 50%.

Modele projektowe są wykorzystywane do planowania produkcji, dzięki czemu firma o 70% zredukowała poziom niezgodności spowodowany błędami projektowymi i produkcyjnymi. Jest to ważne, ponieważ Diakont wytwarza produkty na zamówienie lub w niewielkich seriach. Wszystkie produkty poddawane są dokładnym testom, mającym na celu uniknięcie dostarczania klientowi niezgodnych elementów. Wcześniej zdarzały się nieścisłości pomiędzy projektem a dokumentami produkcyjnymi, co powodowało, że gotowe produkty miały komponenty niezgodne z najnowszymi wersjami projektu. Obecnie, dzięki użyciu Solid Edge i NX CAM, gotowe produkty w pełni odpowiadają zatwierdzonemu projektowi.

Jak wskazuje Mikhail Uvarov, rozwiązanie Siemens PLM Software ułatwiło wdrożenie systemów CAD i CAM. Eksperci firmy Siemens PLM Software zapewniają regularne szkolenia, mające na celu pomoc użytkownikom w poznaniu nowych wersji.

– Zespół Siemens PLM Software jest bardzo elastyczny i zapewnia profesjonalną i szybką pomoc techniczną – podsumowuje Uvarov.

 

 

 

Siemens PLM Software

ul. Żupnicza 11, bud. 03.2F

03-821 Warszawa

tel. 22 339 3523

e-mail: [email zakodowany]

www.siemens.com/plm

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę