Inteligentne kurtyny świetlne dla urządzeń bezpieczeństwa

B&R Automation

 

W środowiskach produkcyjnych, gdzie ludzie pracują w bliskim sąsiedztwie maszyn, konwencjonalne czujniki nie zapewniają operatorom wystarczającej ochrony aktywnej przed obrażeniami ciała. Integrując kurtyny świetlne oparte na technologii openSAFETY w swój zakres automatyki, firma B&R inicjuje całkowicie nowe podejście do kwestii bezpieczeństwa we współczesnych zakładach produkcyjnych.

Kurtyny świetlne są stosowane od wielu lat do ochrony urządzeń i operatorów maszyn. – Niestety, konwencjonalne kurtyny świetlne są bardzo mało elastyczne – wyjaśnia Miodrag Veselic, dyrektor ds. technologii dla openSAFETY w B&R. Są znane z tego, że utrudniają wdrażanie nowoczesnych koncepcji projektowych, w których człowiek i maszyna pracują tak naprawdę ręka w rękę.

Właśnie z tego powodu EPSG opracowała profil openSAFETY dla inteligentnych kurtyn świetlnych. – B&R jest pierwszym producentem, który pracuje nad całkowitym zintegrowaniem tego typu profilu ze swoją automatyką – wyjaśnia Veselic. Firma B&R jako specjalistyczna firma z zakresu automatyzacji wspomagana jest w tym przedsięwzięciu przez zlokalizowaną we Włoszech firmę Datalogic, która zajmuje się opracowaniem kurtyny świetlnej opartej na nowym profilu.

Nie jest potrzebne wbudowywanie urządzeń
Inteligentna kurtyna świetlna jest podłączona bezpośrednio do działającej w czasie rzeczywistym sieci POWERLINK. Nadrzędny protokół openSAFETY zastępuje elementy wbudowane, które były niezbędne dla kurtyn świetlnych. – Ponieważ nie są potrzebne żadne kanały bezpieczeństwa I/O, aplikacja z kurtynami świetlnymi openSAFETY jest tańsza, niż rozwiązania z elementami wbudowanymi – wyjaśnia Veselic.

Inteligentna ocena jednej wiązki
Zgodnie z opisem nowego profilu przez EPSG, kurtyna świetlna z oceną jednej wiązki jest łatwiejsza w użyciu. – Kiedy ten rodzaj kurtyny jest zamontowany pod kątem, jesteśmy w stanie uzyskać wszystkie informacje, których potrzebujemy do inteligentnego mutingu – twierdzi Veselic. Na podstawie informacji, która wiązka światła została pierwsza przerwana, możliwe jest ustalenie kierunku przesuwania się obiektu – bez użycia jakiegokolwiek dodatkowego sprzętu.

openSAFETY dostarcza sterownikowi SafeLOGIC szczegółowych informacji na temat tego, kiedy i która wiązka została przerwana. Dodatkowo możliwe jest ustalenie kierunku przesuwania obiektu oraz jego wysokości – a także, na podstawie prędkości transportowania, jego długości.

Wykorzystując te informacje, sterownik bezpieczeństwa jest w stanie potwierdzić, że produkt przesuwający się przez kurtynę świetlną jest dokładnie tym, który był oczekiwany. Jeśli na obiekcie siedziałaby osoba, która na przykład, minęłaby czujnik fotoelektryczny to maszyna weszłaby w stan bezpieczeństwa. – Rozwiązania wykorzystujące konwencjonalne kurtyny świetlne wymagają bardzo wiele wysiłku technicznego w celu wykrycia rodzaju ingerencji – wyjaśnia Veselic.

Zaprogramowane w oprogramowaniu inżynierskim
Przy pomocy rozwiązania B&R openSAFETY kurtyny świetlne, funkcje bezpieczeństwa, takie jak muting czy blanking ("wygaszanie" części wiązek) są łatwe do zaprogramowania w Automation Studio. Po zainstalowaniu kurtyny świetlnej z openSAFETY oraz ustawieniu numeru stacji na urządzeniu, pozostałe konfiguracje ustawiane są w Automation Studio.

Konwencjonalne kurtyny świetlne wymagają uciążliwego konfigurowania przełącznika dwustanowego DIP na urządzeniu a nawet zastosowania dedykowanego oprogramowania. Staje się to jeszcze bardziej problematyczne w momencie, gdy wszystko jest już zainstalowane, ponieważ przełączniki DIP są trudno dostępne i stanowią potencjalne źródło błędów.

Szybkie uruchomienie
– Kurtyny świetlne openSAFETY znacząco zmniejszają ilość pracy wykonywanej w czasie odbioru, szczególnie w przypadku sprzętu produkowanego seryjnie – wyjaśnia Veselic. Dzieje się tak, ponieważ raz napisaną aplikację bezpieczeństwa można wykorzystać ponownie na każdej maszynie. Kurtyna świetlna po prostu musi być podłączona do sieci. Sterownik bezpieczeństwa automatycznie wykrywa, czy ma do czynienia z prawidłowym modelem kurtyny świetlnej i przekazuje konfigurację do urządzenia. W ten sposób zapobiega się błędom, które mogłyby wyniknąć z konfigurowania ręcznego lub wbudowywania na miejscu.

– Również ogromnym krokiem naprzód są możliwości rozwiązywania problemów inteligentnych kurtyn świetlnych – dodaje Veselic. Komunikaty o błędach, które dotychczas wymagały skrupulatnego odczytywania i interpretowania układów mrugających diod LED, mogą być obecnie wyświetlane w formie tekstu. Umożliwia to bardziej szczegółową diagnostykę i znacząco krótszy czas przestojów.

www.br-automation.com/pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę