Inteligentny budynek z MerXu – sterowniki roletowe

Inteligentny budynek z MerXu – sterowniki roletowe MerXu.com

Idea inteligentnego budynku powstała kilka dziesięcioleci temu, jednak jej realizacja na masową skalę nastąpiła dopiero w obecnym tysiącleciu. Przyspieszony rozwój oraz finansową dostępność systemów zarządzania budynkiem (BMS), umożliwiła technologia związana z tanią łącznością bezprzewodową oraz coraz mniejszymi elementami elektroniki o coraz większych mocach.

Obecnie automatyka budynkowa, w różnym zakresie, obecna jest niemal w każdym nowym domu czy mieszkaniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom coraz łatwiej dostosować do standardów BMS nawet starsze budynki, nie ingerując nawet w instalację czy strukturę mieszkania.

Jak działa sterownik rolet?

Sterowanie pracą rolet może odbywać się ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. W pierwszym przypadku stalowy wał nawojowy rolety jest pusty, a roleta podnoszona jest za pomocą taśmy lub linki ręcznie. Jeśli wybierzemy napęd elektryczny, wewnątrz stalowego wału mocowany jest silnik, którego pracą zarządza sterownik.

W zależności od otrzymanego sygnału, sterownik kieruje pracą silnika, który odpowiednio podnosi lub opuszcza roletę. Oczywiście stosując sterowniki w połączeniu z silnikami należy uwzględnić szereg istotnych kwestii, m. in.:
    • moc silników odpowiednio dobraną do ciężaru rolety i jej wielkości,
    • sposób sterowania (przewodowe, bezprzewodowe),
    • ustawienie położeń krańcowych (kiedy roleta ma się zatrzymać podczas otwierania i zamykania),
    • detekcję przeszkód (funkcja automatycznego zatrzymania rolety w przypadku napotkania przeszkody).

Warto wspomnieć, że współcześnie sterowniki rolet są często elementem automatyki budynkowej i współpracują z innymi czujnikami i sensorami.

Jakie sterowniki można nabyć na platformie MerXu?

Podziału sterowników roletowych można dokonać na wiele sposobów, a jednym z nich jest rozróżnienie z uwagi na sposób uruchamiania silnika powodującego ruch rolety. Najczęściej stosuje się:
    • sterowanie przewodowe, które wymaga połączenia przewodowego pomiędzy sterownikiem a silnikiem rolety. Uruchamianie jednostki może odbywać się za pomocą przełączników (najczęściej klawiszowych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie danej rolety), za pomocą zegara sterującego umieszczonego w rozdzielnicy (w  ten sposób można sterować całą grupą rolet), sterowanie z użyciem specjalnych protokołów komunikacyjnych za pomocą panelu współpracującego z centralką systemu inteligentnego budynku, 
    • sterowanie bezprzewodowe za pomocą sieci Wi-Fi współpracującej z systemem inteligentnego budynku,
    • sterowanie radiowe – za pośrednictwem nadajników naściennych, podtynkowych lub mobilnych (pilotów), które przekazują sygnał do odbiornika zlokalizowanego w puszce łącznika monostabilnego, względnie w rozdzielnicy elektrycznej budynku. Nadajniki mogą być jednokanałowe lub wielokanałowe (nawet 240-kanałowe), przy czym ilość kanałów odpowiada ilości obsługiwanych rolet,
    • sterowanie mieszane – roletami można zarządzać za pomocą pilota (smartfona) oraz łączników klawiszowych (dotykowych, przycisków itp.).

Na MerXu można nabyć zarówno typowe sterowniki do rolet, jak i złożyć zapytanie ofertowe dzięki funkcjonalności dostępnej dla zarejestrowanych użytkowników platformy zakupowej.

Tryby pracy i dodatkowe funkcje sterowników rolet

Sterowniki rolet umożliwiają pracę w trybie automatycznym lub manualnym, który wymaga użycia łącznika, przycisku, pilota lub smartfona, ewentualnie zarządzania głosowego. Automatyczna praca rolet w dużym stopniu zależy od zastosowanego systemu, jednak najbardziej podstawowe czynności, takie jak otwieranie i zamykanie rolet o określonych godzinach lub porze doby, zapewniają nawet najprostsze sterowniki.

Od bardziej zaawansowanych urządzeń można wymagać więcej. Wiele sterowników rolet oferuje takie funkcje jak np.:
    • implementacja dodatkowej pozycji rolety – zatrzymanie otwieranej rolety (lub zatrzymania zamykania otwartej), na z góry określonej wysokości,
    • symulacja obecności domowników – ustawienie opcji, w której komendy realizowane są losowo, tym samym symulując obecność mieszkańców domu, podczas gdy jest on pusty,
    • śledzenie ustawień użytkownika – automatyczne powielenie manualnych ustawień użytkownika rolet.

Oczywiście nie są to wszystkie dostępne możliwości zarządzania roletami za pomocą sterowników. Warto jeszcze wspomnieć, że bardzo istotną funkcją sterowników jest możliwość jednoczesnego zamknięcia i otwarcia wszystkich rolet w danym budynku, za pomocą jednego polecenia.

Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje „Darmowa dostawa”, „Bonus retrospektywny”, „Rabat 500”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę promocji.

Artykuł sponsorowany (MerXu)