Inwestuj w Małopolsce

Preview
Krakowski Park Technologiczny
Reklama
Reklama

50 decyzji o wsparciu wydanych przez Krakowski Park Technologiczny (KPT), ponad 2,2 mld zł nakładów inwestycyjnych i drugie miejsce KPT wśród spółek zarządzających w Polsce – to liczby, które mówią same za siebie. W Małopolsce warto inwestować i warto skorzystać z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Wśród firm, które skorzystały z ulgi w 2019 r., 33 stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, a 44 to firmy polskie. Na 50 inwestycji 30 to reinwestycje, co oznacza, że firmy doceniają możliwość rozwijania swojego biznesu w Małopolsce i współpracę z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Reklama

Przemysł i IT

Wśród inwestycji dominują nadal branże tradycyjne: przemysł motoryzacyjny i produkcji środków transportu oraz sektor spożywczy, jednak warto zauważyć też producentów innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, nietypowego wyposażenia meblowego czy drewnianych zabawek. Polska Strefa Inwestycji (PSI) jest otwarta również dla bardzo innowacyjnych projektów, takich jak zaawanasowane usługi związane z bezpieczeństwem danych i backupem, analiza danych finansowych czy inne usługi IT. Świadczą o tym trzy pierwsze decyzje wydane w 2020 r.: dla małej firmy - producenta grzejników, dla średniego przedsiębiorstwa – producenta wyposażenia meblowego do sklepów oraz dla dużej firmy – światowego lidera w dostawie rozwiązań i narzędzi IT.

Powiązane firmy

Reklama

Ulga podatkowa

Dla wielu małopolskich firm PSI stanowi nowe otwarcie. W regionie, w którym trudno znaleźć tereny inwestycyjne należące do podmiotów publicznych, możliwość otrzymania zwolnień podatkowych bez względu na miejsce inwestycji jest nie do przecenienia. Przypomnijmy zatem, że decyzje o wsparciu na obszarze województwa małopolskiego i powiatu jędrzejowskiego – na podstawie wniosku przedsiębiorcy – wydaje Krakowski Park Technologiczny w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki. Wysokość pomocy publicznej na obszarze obsługiwanym przez KPT (zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT) wynosi: 35% poniesionych nakładów inwestycyjnych dla dużych przedsiębiorstw, 45% dla średnich, 55% dla małych i mikroprzedsiębiorstw. Czas na wykorzystanie pomocy publicznej wynosi tyle samo dla wszystkich firm. Od dnia otrzymania decyzji o wsparciu jest to 12 lub 15 lat (na terenach objętych wcześniej statusem specjalnej strefy ekonomicznej).

Dla kogo?

O decyzję o wsparciu mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy chcą utworzyć nowe przedsiębiorstwo, zwiększyć zdolność produkcyjną swojego zakładu, wprowadzić nowe produkty lub zmienić proces produkcyjny. Nowa regulacja umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.

Zainteresowanych przedsiębiorców zapraszamy serdecznie do bezpośredniego kontaktu z działem obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego: [email zakodowany].

Źródło: KPT

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama