ITM Polska 2017: Rollico – Targi inspirują

MM Magazyn Przemysłowy

O ceramicznych i polimerowych łożyskach oraz prowadnicach rozmawiamy z Bogusławem Czarkowskim, prezesem zarządu firmy Rollico.

MM: Jak ocenia Pan tegoroczną edycję targów ITM w Poznaniu?

Bogusław Czarkowski: Z tego względu, że nie jesteśmy producentem maszyn, ale podzespołów do maszyn, na targach nigdy nie finalizujemy kontraktów. Produkcja podzespołów wymaga dłuższych pertraktacji i planowania technicznego. Targi są dla nas okazją do zaprezentowania naszej oferty. W Poznaniu udało nam się również nawiązać kontakt z bardzo ciekawą firmą z Litwy produkującą urządzenia laserowe mające zastosowanie w optyce i medycynie. Firma ta chce rozpocząć z nami współpracę polegającą na produkcji dla nich określonych podzespołów.

Które z innowacyjnych rozwiązań cieszyły się w Poznaniu największym zainteresowaniem?

Naprawdę sporym zainteresowaniem cieszyła się ceramika zastosowana w systemach liniowych i w prowadnicach. To nowe rozwiązanie, które chcemy dalej rozwijać. W Poznaniu przeprowadziliśmy także sporo ciekawych rozmów na temat zastosowania polimerów. Wprawdzie nie mają one tak dużej dokładności, jednak posiadają sporo innych zalet. Są lekkie, niezawodne, nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne i nie potrzebują smarowania. Rozmawiałem już z moimi inżynierami i chcemy po powrocie z targów jeszcze intensywniej pracować nad wykorzystaniem polimerów w prowadnicach.

Ceramika i polimery są tymi materiałami, na które będziecie teraz stawiać?

Tak, chcemy promować systemy liniowe i technikę liniową z polimerów i ceramiki. Producentów takich rozwiązań jest na świecie niewielu. Wynika to z tego, że do ich wykonania potrzeba dużego doświadczenia i wiedzy. My je zdobyliśmy, przez lata produkując stalowe systemy liniowe.

Jakie obserwuje Pan trendy w konstrukcji i produkcji łożysk?

Klienci poszukują bardzo dokładnych rozwiązań, ale też takich, które nadają się do pracy w trudnych warunkach, czyli tam, gdzie jest kurz, pył, opiłki metalu, drewna itd., w wysokich temperaturach, bez możliwości smarowania. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na systemy liniowe. Polimerowe łożyska idealnie się do tego nadają, ponieważ nie trzeba ich chronić przed pyłem czy kurzem, nie są magnetyczne i wrażliwe na ładunki statyczne. Wprawdzie mają wady, nie są odporne na ciężkie uderzenia, ale mogą być stosowane tam, gdzie nie sprawdza się np. stal. Mam na myśli systemy próżniowe.

Czy ceramiczne i polimerowe łożyska będą kiedyś na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o użycie?

Raczej nie, chyba że koszty wytworzenia ceramiki i polimerów będą niższe niż koszty wytworzenia stali. Polimery już mogą być tańsze, jednak mają ograniczone zastosowanie, ponieważ nie są wytrzymale na duże obciążenia. Ceramika wytrzymuje takie obciążenia, w dodatku jest lżejsza od stali.

W jakich branżach polimery i ceramika najczęściej znajdują zastosowanie?

Łożyska polimerowe są wykorzystywane np. w dronach, w sprzęcie wideo, branży spożywczej czy medycznej, tam gdzie nie ma dużych obciążeń. Ceramika natomiast w systemach próżniowych, elektronice, w przemyśle samolotowym.

Dziękuję za rozmowę.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę