ITM Polska 2017: Zoller – Coraz większe zainteresowanie gospodarką narzędziową

MM Magazyn Przemysłowy

O nowych przyrządach do pomiaru oraz gospodarce narzędziowej rozmawiamy z Michałem Pawłowskim, właścicielem firmy Zoller Polska S.A. 

MM: To nie pierwsza Państwa obecność na targach ITM w Poznaniu. Jak ważne jest to dla Was wydarzenie?

Michał Pawłowski: Targi ITM są już na stałe wpisane w nasz kalendarz corocznych imprez targowych. Uważamy, że jest to jedno z ważniejszych wydarzeń branżowych, na których należy się zaprezentować. Targi te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kontrahentów i mają bardzo duży potencjał. Nasze stoisko odwiedzają głównie klienci z Polski, ale również z Rosji czy Ukrainy.

Powiązane firmy

Jakie nowe przyrządy i systemy prezentujecie w trakcie targów?

W tym roku prezentujemy dwie zmodernizowane linie przyrządów serii Smile oraz Venturion. Modele te różnią się od poprzednich nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale również korpusem, elektroniką, sterowaniem. Są to jeszcze szybsze, bardziej ergonomiczne jednostki i mają jeszcze więcej możliwości instalacji aplikacji i rozwiązań, jeżeli chodzi nie tylko o pomiar i ustawienie narzędzi, ale także o zarządzanie gospodarką narzędziową.

Jakie trendy obserwujecie obecnie na rynku przyrządów do pomiaru i ustawiania narzędzi skrawających poza obrabiarką?

To, co obserwujemy u naszych klientów, to coraz większe zainteresowanie i wymóg współpracy z obrabiarkami. Właściwie co drugie sprzedawane przez nas urządzenie jest połączone z obrabiarką. Zauważamy także ostatnio duże zainteresowanie systemami zarządzania gospodarką narzędziową. Na przykład w przemyśle lotniczym bardzo szeroko wchodzi się w sprawy związane z identyfikacją narzędzi i monitorowaniem ich zużycia, co oczywiście wiąże się z bezpieczeństwem procesu obróbki.

Jakie innowacje wprowadzacie obecnie w swoich przyrządach i urządzeniach?

Coraz mocniejszy nacisk kładziemy na kwestie związane z zarządzaniem gospodarką narzędziową. Nie chodzi tylko o pomiar i ustawienie narzędzia, ale także o śledzenie cyklu jego życia od momentu zakupu aż po zezłomowanie. Ważny jest także przesył danych do maszyny czy współpraca z różnymi zewnętrznymi systemami magazynowania narzędzi i CAD/CAM.

Jakie rozwiązania są obecnie najczęściej poszukiwane i wybierane przez Waszych klientów?

Klienci coraz częściej doceniają możliwość śledzenia cyklu życia narzędzia. Interesują ich także możliwości scentralizowania banku danych informacji o narzędziach, tak żeby można było do nich dotrzeć zarówno z poziomu operatora, technologa, programisty, jak i kierownika wydziału. Klienci chcą mieć stały wgląd w to, co dzieje się w ramach gospodarki narzędziowej: jakie jest zapotrzebowanie na narzędzia, jakie są wydatki na nie itd. Trend ten przychodzi do nas z krajów zachodniej części Europy i w Polsce też jest już bardzo widoczny. Po więcej informacji na temat naszej oferty zapraszamy na naszą stronę internetową www.zoller.net.pl

Dziękuję za rozmowę.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę