Jak dobrać odpowiedni system magazynowy?

eksport, magazyn, dostawa, części © Pixabay

Udostępnij:

– O jakości funkcjonowania magazynu nie decydują pojedyncze elementy wyposażenia, ale raczej to, w jakim stopniu zastosowane rozwiązania są ze sobą komplementarne i kompatybilne i na ile odpowiadają potrzebom zakładu i specyfice jego pracy – Rafał Pańczyk, Advanced Applications Manager STILL Polska.MM Magazyn Przemysłowy: Jak wybrać odpowiednie systemy i regały magazynowe, na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Rafał Pańczyk, Advanced Applications Manager STILL Polska: – Projektując systemy regałowe, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę pracy zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki typowych ładunków obsługiwanych w magazynie: ich masy, wymiarów, rotacji itp. Regały powinny być dopasowane do profilu przepływu materiałów pod względem liczby miejsc paletowych, gotowości na pomieszczenie gabarytów, ciężaru ładunków oraz funkcjonujących w firmie pojazdów transportu wewnętrznego – tak by pomieścić przewidywane zapasy i zapewnić wygodę oraz wydajność składowania i pobierania towarów.Od czego zacząć optymalizację przestrzeni magazynowej?

– Punktem wyjścia do modernizacji magazynu mającej na celu zwiększenie gęstości składowania lub wydajności transportu wewnętrznego powinna być wnikliwa analiza funkcjonujących w zakładzie procesów. Niezwykle pomocne w zbieraniu potrzebnych do niej danych są systemy zarządzania magazynem oraz flotą gromadzące informacje na temat zajętości miejsc paletowych czy długości tras pokonywanych przez poszczególne wózki. Na tej podstawie można trafnie oszacować poziom obłożenia pojazdów pracą oraz stopień, w jakim wykorzystywana jest przestrzeń magazynowa, a w efekcie zidentyfikować niesprawności i obszary marnotrawstwa. W razie gdy przedsiębiorstwo nie dysponuje tego rodzaju rozwiązaniami lub wyspecjalizowanymi kadrami będącymi w stanie zebrać dane i poddać je krytycznej analizie, nieodzowne jest wsparcie zewnętrznych doradców intralogistycznych. Warto zwrócić się do nich także wtedy, gdy chce się mieć pewność, że w poszukiwaniach rozwiązania bierze się pod uwagę całe spektrum dostępnych możliwości.

Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia magazynu?

– O jakości funkcjonowania magazynu nie decydują pojedyncze elementy wyposażenia, ale raczej to, w jakim stopniu zastosowane rozwiązania są ze sobą komplementarne i kompatybilne i na ile odpowiadają potrzebom zakładu i specyfice jego pracy. Dopiero odpowiednie połączenie systemów regałowych, pojazdów transportu wewnętrznego i wykwalifikowanej kadry umożliwia sprawny przebieg procesów intralogistycznych.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również