Jak można zaoszczędzić w firmie dzięki łożyskom?

© Mepax

Udostępnij:

Firma z branży przetwórstwa ryb uzyskuje 96 000 euro oszczędności dzięki zastosowaniu łożysk od NSK.

Sporadyczne przerywanie ciągłego procesu produkcyjnego z powodu uszkodzeń łożysk może być irytujące, jednak gdy usterki stają się coraz częstsze koszty zatrzymania produkcji gwałtownie rosną. Jeden z wielkich producentów przetworów rybnych, zmagający się z powtarzającymi się usterkami łożysk w zespole wymienników ciepła, nawiązał współpracę z firmą NSK, która dzięki wykorzystaniu ulepszonej technologii łożysk zapewniła swojemu klientowi duże oszczędności w skali roku.Systemy skrobakowych wymienników ciepła (Scraped Surface Heat Exchanger SSHE) zostały zaprojektowane do działania jako część ciągłego procesu produkcyjnego, w którym można spodziewać się awarii wymiennika ciepła i pojawiającego się w następstwie spadku wydajności wymiany ciepła. Wewnętrzne skrobaki pełnią dwie role: usuwają narosty materiału i jednocześnie mieszają produkt.

W tym konkretnym przypadku producent przetworów rybnych posiadał pięć jednostek wymienników ciepła i doświadczał dwunastu usterek łożysk każdego roku. Usterki, oprócz generowania kosztów naprawy wymienników ciepła, oznaczały za każdym razem pięć godzin straconej produkcji.

Inżynierowie firmy NSK zbadali sprawę i przeprowadzili analizę uszkodzeń, która ujawniła, że zarówno woda jak i twarde cząstki zanieczyszczały łożyska i powodowały degradację smaru. Biorąc pod uwagę naturę aplikacji i wymagania procesu, firma NSK zaproponowała testowe użytkowanie łożysk kulkowych poprzecznych z technologią Molded-Oil.

Łożyska Molded-Oil są smarowane przez opracowany przez NSK materiał –Molded-Oil™– który składa się z oleju i żywicy poliolefinowej charakteryzującej się dużym powinowactwem do oleju, olej powoli sączy się z materiału, zapewniając dobre smarowanie przez długi okres czasu.

Okres testowy ostatecznie potrwał ponad trzy lata i w tym czasie nie wystąpiły żadne oznaki wskazujące na konieczność wymiany łożysk. Wydajność łożysk testowych była dla menedżerów ds. produkcji tak przekonującym dowodem, że rozwiązanie NSK zainstalowano we wszystkich pięciu wymiennikach.Roczne oszczędności uzyskane dzięki wykorzystaniu łożysk NSK Molded-Oil były znaczące i przekroczyły 96 000 euro ze względu na wyeliminowanie wszelkich poważnych zakłóceń w produkcji.

Źródło: Mepax/NSK

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również