Jak powstają trwałe i wydajne czyściwa?

Mewa

Oleje, smary i rozpuszczalniki – w zakładach produkcyjnych i warsztatach zawsze powstaje wiele zabrudzeń, z którymi ciężko sobie poradzić. Firmy z branży tekstylnej oferują rozwiązanie w postaci czyściw wielokrotnego użytku. By zapewnić odpowiednią ich jakość, firma Mewa poddaje je wszechstronnym testom w zakładowym laboratorium. 

Każdy, kto chce utrzymać swój zakład w czystości, prędzej czy później zada sobie pytanie, jakie czyściwo powinien wybrać w tym celu. Tekstylne czy papierowe? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku? Jakie czyściwa są najlepszej jakości? A wymagania są tutaj wysokie: czyściwa powinny być bardzo chłonne, odporne na rozerwanie i wytrzymałe. A co zrobić z brudnymi czyściwami? Czyściwa zanieczyszczone olejami muszą być usuwane w sposób ekologiczny, a to rodzi logistyczne wyzwania dla właściciela zakładu.

Optymalnym rozwiązaniem jest serwis czyściw. Usługodawca udostępnia czyste czyściwa wielokrotnego użytku, odbiera je po zabrudzeniu, pierze je w sposób ekologiczny i ponownie dostarcza użytkownikowi świeżo wyprane czyściwa. Użytkownik ma zatem zawsze pod ręką czyste czyściwa, a kwestie formalne oraz te związane z usuwaniem, składowaniem i logistyką, regulowane są w sposób profesjonalny przez usługodawcę. Ale na ile dobra jest jakość takich czyściw? Czy nadają się one do codziennego, efektywnego usuwania poważnych zabrudzeń?

- Zanim przekażemy nasze czyściwa klientom, muszą one przejść test na wytrzymałość - wyjaśnia Laura Husemann, laborantka badająca tekstylia w firmie Mewa. Firma od 1995 r. posiada własne laboratorium badawcze. To właśnie tutaj testowana jest zarówno przędza, jak i wykonane z niej gotowe czyściwo. - Prowadzimy nasze badania przede wszystkim w oparciu o wytyczne zawarte w normie DIN 61 651 dotyczącej czyściw do maszyn. Poza tym czyściwo Mewa poddawane jest ponad 30 innym testom, w których badana jest zarówno przędza, jaki i samo czyściwo. Tak obszerne badania produktu to rzecz unikatowa na rynku czyściw.

Najpierw sprawdzana jest delikatność, trwałość i równomierność budowy przędzy. Dopiero, gdy wszystkie próbki przejdą testy z wynikiem pozytywnym, szpule z przędzą można umieścić w maszynie i rozpocząć proces tkania. Również gotowe już czyściwo musi przejść wiele testów, zanim trafi do klienta. Czy zgadzają się parametry, takie jak wielkość i ciężar? Jakie właściwości chłonne ma czyściwo? Czy jest odporne na rozerwanie? Proces zużywania się czyściwa badany jest w oparciu o testowanie stopnia ścierania się materiału, gdzie symulowane są ekstremalne warunki, w jakich używane jest czyściwo.

Po każdym procesie prania i suszenia czyściwa ponownie poddawane są wielostopniowej kontroli jakości. Do klienta wracają tylko te czyściwa, których jakość jest bez zarzutu.

Źródło: Mewa

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę