Jak przyspieszyć transformację cyfrową w Europie?

© Materiały prasowe

Udostępnij:

W Europie tylko ok. 5 proc. producentów z sukcesem wdraża cyfrowe rozwiązania, podczas gdy w Azji i Pacyfiku aż 19 proc. Europa potrzebuje silnej i proaktywnej polityki gospodarczej. Transformacja cyfrowa może być szybsza – to główne wnioski płynące z 12. Forum Gospodarczego Time w Warszawie, w trakcie którego eksperci z całej Europy dyskutowali o przyszłości europejskiego przemysłu i energetyki.

12. Forum Gospodarcze Time zgromadziło najważniejszych ekspertów z branży. Reprezentanci instytucji publicznych z Polski i Unii Europejskiej oraz przedstawiciele świata biznesu spotkali się w Warszawie. Jednym z kluczowych obszarów tematycznych była kwestia cyfrowego rozwoju Europy. Szczególnie ważne okazały się zagadnienia regulacji prawnych i sposobów wsparcia konkurencyjności europejskiego przemysłu.Cyfrowa transformacja powinna stać się siłą napędową Europy. Silna i proaktywna polityka w takich sektorach, jak przemysł pomoże Unii Europejskiej i firmom z naszego kontynentu stać się realnymi liderami cyfrowej transformacji – powiedział Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric na Klaster Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Zdaniem ekspertów Unia Europejska z jednej strony powinna pozostać otwarta, ale z drugiej nie może być naiwna w obszarze konkurencji.

Mamy szansę przeciwstawić się polityce protekcjonizmu, która rozwija się w niektórych częściach świata. Powinniśmy wciąż wspierać otwarty rynek, ale oczekiwać także sprawiedliwych zasad od innych graczy. Potrzebujemy struktury, która pomoże nam chronić się przed nieuczciwą konkurencją, a z drugiej strony nie ograniczy otwartego rynku ze wszystkimi jego korzyściami – dodał Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric.

Różnice legislacyjne między różnymi europejskimi rynkami istnieją i są dla firm wyzwaniem. Eksperci podkreślili, że sektor energetyczny ma szansę na dynamiczny rozwój. Warunkiem jest stworzenie jednolitych ram prawnych w całej Unii Europejskiej.

Przemysł 4.0 I Internet Rzeczy (ang. IoT) to początek tzw. networked economy, czyli gospodarki sieciowej – powiedział Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric. – W 2020 roku organizacje w Europie wydadzą ponad 271 miliardów dolarów na cyfrową transformację. Aby ten proces przebiegał skutecznie potrzeba nie tylko inwestycji, ale także odpowiednich przepisów prawnych – szczególnie w sektorze energetycznym.Energetyka w większości europejskich krajów już przechodzi albo za chwilę będzie doświadczać potężnej transformacji cyfrowej.

Scentralizowane, oparte na węglu sieci energetyczne, będą stopniowo przekształcać się w systemy zdecentralizowane, oparte na energii odnawialnej. Taka zmiana będzie wymagać inwestycji oraz właściwej legislacji. Kluczowym jest też przebudowanie i zmiana kompetencji pracowników w tym obszarze.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również