Jak wybrać prasę krawędziową?

TFM, prasa krawędziowa, Adira © TFM

Udostępnij:

Zakup prasy krawędziowej to poważna inwestycja. Dlatego też zanim zostanie podjęta finalna decyzja, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Jakie to będą wyznaczniki? Z odpowiedzią oraz cennymi uwagami przychodzi Adam Dyrda, specjalista w zakresie plastycznej obróbki blach w firmie Technologie Formowania Metali.

W pierwszej kolejności należy określić parametry obrabianego materiału, tj. jego rodzaj, plastyczność, jak również grubość i wymiary detali. Ważnym elementem jest również ustalenie skali produkcji, bo od tego zależeć będzie wybór odpowiedniego urządzenia docelowego. Określenie tych elementów pozwoli na dobranie prasy o odpowiedniej sile nacisku i długości roboczej, jak również optymalnym rodzaju napędu.Powyższe dane zostały ustalone. Co dalej? W którą stronę przyszły inwestor powinien skierować swoje poszukiwania? 

Powinien zwrócić uwagę na parametry stali konstrukcyjnej, z której budowana jest rama, precyzję i jakość montażu, zastosowane komponenty i ich klasę – to wszystko ma istotne znaczenie w przypadku wieloletniego użytkowania prasy. Kolejnym ważnym elementem są indywidualne rozwiązania konstrukcyjne stosowane przez producentów, wpływające na precyzję gięcia, komfort użytkowania maszyny, ewentualne planowane czy nieplanowane przestoje.

W przypadku pras krawędziowych portugalskiej firmy Adira, której jesteśmy autoryzowanym i wyłącznym przedstawicielem w Polsce, jednym z kluczowych elementów jest system prowadzenia górnej belki. W prasach Adira zastosowano opatentowany system HEXA-C, polegający na odseparowaniu prowadnicy belki górnej od głównych płyt nośnych maszyny. Fakt, że rama każdej maszyny ulega odkształceniu w wyniku działania dużych sił, jest sprawą oczywistą. W celu uniknięcia konieczności stosowania znacznych korekt położenia belki, każdy szanujący się producent stosuje niezależne suporty liniałów pomiarowych, które niwelują powstałe rozbieżności. Innowacja konstrukcyjna ramy z systemem HEXA-C polega na zastosowaniu sześciu płyt w kształcie litery C, z których dwie główne płyty przenoszą obciążenia wynikające procesu gięcia, a pozostałe cztery stanowią podporę prowadnic górnej belki gnącej. Rozwiązanie to gwarantuje realizację idealnie pionowego ruchu belki oraz idealną jakość gięcia nawet przy maksymalnych obciążeniach maszyny i stanowi jednocześnie idealne dopełnienie systemu kompensacji strzałki ugięcia stołu dolnego. Jedynie współgranie obu tych rozwiązań może skutecznie zniwelować negatywny wpływ jakichkolwiek odkształceń ramy na efekt procesu gięcia.


TOP w kategorii
Zatem konstrukcja ramy ma kolosalne znaczenie. Czy coś jeszcze warte jest szczególnej uwagi inwestora?

Jest kilka takich elementów, a jednym z ważniejszych jest sterownik odpowiadający za sprawną koordynację wszystkich funkcji prasy. Wspomniane prasy Adira mogą zostać wyposażone w sterowniki popularnych i renomowanych producentów, m.in. Cybelec, Delem oraz ESA z dedykowanym oprogramowaniem i panelem sterowania Adira. Klienci, którzy mają już styczność z prasami w swoich zakładach, najczęściej wybierają znane im systemy sterowania, tej samej firmy. Jeśli jednak jest to pierwsze zetknięcie z prasą, wówczas sugerujemy wybór łatwych w obsłudze graficznych sterowników z panelem dotykowym. Wybór konkretnego modelu zależeć będzie również od wyposażania prasy, w tym głównie od ilości sterowanych osi oraz wizualizacji procesu gięcia 2D lub 3D.

A czy na efektywność pras wpływają zastosowane w nich narzędzia?

Tak, to kolejny ważny czynnik. Jakość dostarczanych wraz z prasą stempli czy matryc ma kolosalny wpływ na końcowy efekt plastycznej obróbki blachy, dlatego istotne jest aby były to produkty wysokiej jakości. Z kolei inwestorzy zamierzający wykonywać wyroby unikatowe i innowacyjne, charakteryzujące się specyficzną geometrią, warto aby wybrali prasy, które takie rozwiązania bez problemu im zapewnią. W przypadku maszyn Adira nie bez znaczenia jest fakt, że inżynierowie tego portugalskiego producenta wielokrotnie realizowali projekty wymagające zastosowania skomplikowanych, dedykowanych do konkretnych wyrobów, narzędzi. Kreatywne podejście i myślenie już na etapie koncepcji narzędzi jest tu bardzo istotne.

Pomimo szerokich możliwości technologicznych jakie dają prasy krawędziowe, nie można zapominać, że obsługuje je człowiek, a co za tym idzie musi mieć zapewnioną należytą ochronę podczas pracy. Jakie rozwiązania mogą to zapewnić?

Bezpieczeństwo operatora jest kluczowe. Nowoczesne prasy krawędziowe są konstruowane i wyposażane w wielostopniowe systemy bezpieczeństwa, począwszy od osłon fizycznych przez zabezpieczenia elektroniczne do precyzyjnych laserów pozwalających na sprawną, szybką, a jednocześnie bezpieczną obsługę prasy w codziennym użytkowaniu. Popularność laserów w ostatnich latach pozwoliła na ich większą dostępność, również w bazowych wersjach pras. Jest to istotne z dwóch powodów, po pierwsze, znacząco wpływa na zabezpieczenie kończyn górnych operatora w obszarze gięcia, gdyż eliminuje zagrożenie zmiażdżenia palców i dłoni, które najczęściej narażone są na uszkodzenia podczas pracy. Po drugie, lasery nie wydłużają cyklu produkcyjnego, co ma niemałe znaczenie w przypadku obecnej skali konkurencyjności w produkcji elementów metalowych. Ich zastosowanie pozwala na ręczną manipulację detalem przez operatora pomimo szybkich dojazdów i odjazdów belki. Jednym słowem, systemy laserowe są najważniejszym i niezbędnym wyposażeniem pras krawędziowych.

W przypadku pras Adira stosowane są wysokiej klasy lasery firmy Lazersafe, najczęściej modele LZS-LG lub IRIS. W przypadku systemu LZS-LG monitorowana jest przestrzeń bezpośrednio pod stemplem umożliwiając bezpieczną pracę operatora blisko narzędzia. Bardziej zaawansowanym systemem jest IRIS, który łączy funkcję zabezpieczenia laserowego, jak w przypadku modeli LZS-LG, z funkcją obrazowania optycznego w czasie rzeczywistym. Połączenie obydwu funkcji jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa operatora, jak również umożliwia kontrolę i automatyczną korektę kąta gięcia.

A jak wygląda kwestia ceny, która bez wątpienia wpływa na ostateczną decyzję?

W wielu firmach zakup maszyny to bardzo duża inwestycja, często wsparta koniecznością zewnętrznego finansowania. Na ile kwestie ekonomiczne powinny generować wybór prasy krawędziowej? Według mnie, kluczowe w tym względzie jest znalezienie optymalnego rozwiązania, złotego środka. Jak w każdej branży i właściwie z każdym produktem, tak i w przypadku maszyn przemysłowych i pras krawędziowych, na rynku dostępnych jest wielu producentów i dystrybutorów oferujących różne poziomy cenowe i jakościowe swoich produktów. Na pewno zalecałbym rozwagę przy wyborze i dokładną analizę oferty, a szczególnie wyposażenia, które oferowane jest w cenie urządzenia. Często klienci dokonują wyborów na podstawie samej ceny maszyny, zazwyczaj najniższej, z czym często spotykam się w przypadku przetargów, gdzie głównym i jedynym kryterium wyboru jest słynna „Cena – 100%". Jednocześnie klienci ci zapominają, że zakup maszyny to początek wieloletnich relacji z dostawcą. Dlatego też niezmiernie ważna jest dogłębna analiza oferty w zakresie kosztów serwisu, dostępności i cen części zamiennych, narzędzi czy kosztów utrzymania maszyny. Sugerowałbym również nie uleganie stereotypom i zapoznanie się z ofertą firm europejskich, które często odrzucane są przez potencjalnych klientów jakie maszyny „drogie", co wcale nie musi mieć pokrycia w rzeczywistości. Udowadniamy to m.in. w przypadku serii pras Adira PA Basic oraz PA Plus, które z powodzeniem konkurują cenowo z maszynami tureckimi, jednocześnie zdecydowanie przewyższając je w kwestiach jakościowych.

 

Na co jeszcze dobrze zwrócić uwagę przed finalnym wyborem prasy krawędziowej?

Jak wspomniałem przed chwilą, zakup maszyny to jednocześnie początek relacji z dostawcą, która będzie trwała latami. Dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej o sprzedawcy, zasięgnąć opinii wśród jego obecnych klientów. Lista referencyjna czy wskazanie kilku użytkowników maszyn w najbliższej okolicy potencjalnego klienta nie powinno stanowić żadnego problemu dla rzetelnego dostawcy. Ponadto, z własnego doświadczenia wiem, że możliwość zobaczenia prasy podczas pracy, czy przeprowadzenie testów gięcia detali klienta z jego udziałem, to doskonała forma weryfikacji możliwości oferowanej maszyny. W naszej firmie posiadamy kilkadziesiąt nowych urządzeń, w tym kilka pras krawędziowych Adira z różnych serii i o różnej wydajności. Jeśli więc planują Państwo zakup prasy krawędziowej, gorąco zachęcam do odwiedzenia siedziby naszej firmy oraz zapoznania się z ofertą pras Adira. 

Źródło: TFM

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również