Jak zaprojektować składaną, przenośną konstrukcję?

Elesa+Ganter, powiększalnik Exigo © Elesa+Ganter

Udostępnij:

Poprawnie zaprojektowane urządzenie przenośne musi zapewnić użytkownikowi łatwą oraz intuicyjną obsługę w trzech głównych fazach: przy rozkładaniu, podczas pracy oraz przy jego składaniu.

Powyższe zadanie może być czasami bardzo wymagające i zależy od oczekiwanego stopnia złożenia, który przekłada się na stopień skomplikowania konstrukcji (Rys. 1).

 

Rys. 1. Przykład konstrukcji składanejKażdy konstruktor pracujący nad tego typu projektem, musi się zmierzyć z zasadniczym problemem – jak od strony mechanicznej rozwiązać kwestię składanych/rozkładanych podzespołów w urządzeniu przenośnym tak, aby zapewnić:

– bezawaryjność oraz wytrzymałość całej konstrukcji,
– ergonomiczną, a zarazem intuicyjną obsługę,
– prostotę konstrukcji,
– estetykę konstrukcji,
– optymalny koszt.

Idealne rozwiązanie to takie, które będzie „plug and play”, czyli „podłącz i używaj” oraz spełni wszystkie powyższe wymagania.

Ciekawym przykładem rozwiązania opisanego wyżej problemu jest powiększalnik Exigo (rys. 2), który został wyprodukowany przez naszego klienta – firmę BRAWO. Za projekt i konstrukcję odpowiadał pan Robert Biegański i pani Małgorzata Bauer. 


TOP w kategorii
Rys. 2. Powiększalnik Exigo

Powiększalnik Exigo, to urządzenie przeznaczone głównie dla dzieci słabowidzących, dzięki któremu mają możliwość pełnego uczestnictwa w lekcji. Jego innowacja od strony mechanicznej polega głównie na zastosowaniu dwóch niezależnych regulowanych kamer oraz monitorów, które umożliwiają dziecku śledzenie na bieżąco tablicy oraz podręcznika/zeszytu (rys. 3).

 

 

Rys. 3. Zastosowanie powiększalnika Exigo

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również