Jak zastosować innowacje w przemyśle w 2020 roku?

innowacje w przemyśle © Scanway

Udostępnij:

Wraz z Nowym rokiem, większość społeczeństwa wyznacza sobie nowe cele i postanowienia. Jest coraz bardziej popularne w biznesie i przemyśle. Duże korporacje, ale też firmy MŚP, wykorzystują ten okres do przeprowadzenia analizy swojego funkcjonowania i implementacji zmian mających je zoptymalizować. Jak rozpocząć wdrażanie innowcjii w firmie?Po pierwsze: zidentyfikuj problematyczne obszary

Dynamiczny rozwój sektora przemysłowego sprawia, że firmy w nim działające stale muszą poszukiwać rozwiązań pozwalających im na osiąganie lepszych wyników produkcyjnych i sprzedażowych. Wiąże się to z m.in. poprawianiem wydajności produkcji, zwiększaniem jakości produktów, optymalną alokacją posiadanych zasobów oraz niwelowaniem zbędnych kosztów.

– Nowy rok warto rozpocząć od zorganizowania spotkania, w trakcie którego zespół firmy będzie mógł dokonać bilansu zysków i strat dotychczas realizowanych projektów oraz omówić wyzwania i problemy, z jakimi będzie musiał zmierzyć się w nadchodzących miesiącach. Niech jego przewodnią ideą będzie uzyskanie odpowiedzi na pytanie: „co możemy poprawić w 2020 roku?” – doradza Jędrzej Kowalewski, CEO polskiej spółki technologicznej Scanway.

Może w tym pomóc obserwacja trendów dominujących w branży, ale też dokładna analiza otoczenia firmy i sytuacji panującej na jej docelowych rynkach – dodaje. Takie działania może przeprowadzić zespół przedsiębiorstwa, ale też zewnętrzne, wyspecjalizowane w tej dziedzinie podmioty. Niezależnie od tego kto będzie przygotowywał analizę, pamiętaj o tym, by uwzględnić w niej kwestie technologiczne, które pozwalają na uzyskanie przewag konkurencyjnych.Po drugie: sprawdź, czy firma realizuje idee Industry 4.0. i Smart Factory

Przemysł 4.0 nieodłącznie wiąże się m.in. z automatyzacją linii produkcyjnych, wykorzystywaniem analizy danych w procesach produkcyjnych czy wdrażaniem oprogramowania wspierającego ich optymalizację. Smart Factory, to z kolei tworzenie „inteligentnych fabryk”, czyli zakładów produkcyjnych bazujących na systemach łączących to co fizyczne i cybernetyczne, przy jednoczesnej integracji ich z IoT, czyli Internetem Rzeczy w przemysłowym wydaniu. Rozpoczynając w nowym roku modernizację produkcji, zgodnie z wytycznymi wprowadzanymi przez te trendy jako zadanie na styczeń, przyjmij przeprowadzenie konsultacji, wskazujących, które z jej obszarów można rozwinąć lub zautomatyzować. Spotkanie z ekspertami ds. automatyzacji, czy też kontroli jakości, pokaże skalę zysków, jakie można uzyskać dzięki wdrażaniu w firmie innowacji.

Oczywiście taki proces wymaga zainwestowania czasu i środków finansowych. Trzeba jednak podkreślić, że korzyści z niego płynące zdecydowanie niwelują początkowe koszty z nim związane. Dodatkowo, proces modernizacji linii produkcyjnej mogą ułatwić rozwiązania personalizowanedostosowywane przez ich wykonawcę do specyfiki konkretnego zakładu, jak np. nasz HyperEye, czyli system kontroli jakości – komentuje.

Po trzecie: obserwuj, kontroluj i optymalizuj

Szukając sposobów na optymalizację działalności firmy produkcyjnej, warto spojrzeć na dobre przykłady, płynące od gigantów przemysłowych. Pod koniec 2019 r. PGE Energia Odnawialna ogłosiła, że wprowadza nowe projekty optymalizujące produkcję energii wiatrowej. Jest wśród nich rozwiązanie zapewniające kontrolę stanu turbin wiatrowych, która pozwoli na wczesne wykrywanie awarii i znacząco ograniczy koszty remontów. Wykorzystywana będzie do tego technologia laserowa spółki Scanway, umożliwiająca zdalną, precyzyjną ocenę stanu technicznego łopat turbin wiatrowych. Takie działania PGE to świetny przykład na wdrażanie innowacji w przemyśle. Tego typu automatyzacja kontroli jakości, np. przy użyciu systemów wizyjnych, jest dostępna nie tylko dla dużych korporacji, ale i firm MŚP z różnych sektorów przemysłu. Rozwiązanie w tym zakresie proponuje m.in. Scanway.

Obserwacja, analiza i kontrola przy użyciu odpowiednich narzędzi może być kluczem do sukcesu firmy. Początek roku warto poświęcić na znalezienie obszarów produkcji, które można w tym zakresie zoptymalizować. Z pewnością pomoże w tym analiza wykresów produktywności. Jeśli procedury firmy nie uwzględniały do tej pory ich tworzenia, trzeba nadać priorytet ich wprowadzeniu. Narzędzia optymalizacyjne przy tym pomocne można znaleźć w Internecie lub u ekspertów specjalizujących się w zarządzaniu procesami produkcji – objaśnia Jędrzej Kowalewski.

Po czwarte: szukaj innowacji

Odpowiednie zbudowanie procesów produkcji oraz stała ich optymalizacja pozwalają na wyeliminowanie różnych jego nieefektywności np. marnotrawstwa surowców czy nieoptymalnego wykorzystania roboczogodzin. Niezbędne są do tego innowacje. Ich wdrażania nie warto jednak zaczynać od stawiania sobie pytań typu „wybieramy remont czy modernizacje?” lub też „jaki mamy budżet?”. Na dobry początek uwagę należy skierować na to, czego tak naprawdę potrzebuje firma. Z taką wiedzą możesz szybko zidentyfikować, które innowacje odpowiedzą na jej potrzeby. Rynek nowych technologii jest otwarty i chętnie prezentuje swoje możliwości.

- Wiele firm oferuje konsulting, korzystne cenowo wdrożenia testowe i demonstracje lub darmowe pilotaże pozwalające na weryfikację efektów danej technologii. Dzięki temu przedsiębiorstwo przemysłowe może upewnić się, czy odpowiada ona jego zapotrzebowaniu. My również realizujemy wdrożenia testowe naszego systemu HyperEye – opowiada COO Scanway, Mikołaj Podgórski.

Zadaniem na styczeń dla firmy, która chce postawić na modernizację, powinno być więc zapoznanie się z ofertą firm specjalizujących się w tworzeniu innowacyjnych technologii dla przemysłu oraz skorzystanie z bezpłatnych konsultacji lub pilotaży przez nie oferowanych. Pozwoli to na stworzenie zestawienia inwestycji do potencjalnego wdrożenia w firmie. Wiedza o bilansie kosztów i zysków, które one wygenerują umożliwi podjęcie optymalnych dla biznesu decyzji.

Po piąte: inwestuj w kompetencje

„Siła tkwi w ludziach” to nie tylko znany frazes, ale też prawda potwierdzana przez przedsiębiorców z całego świata. Nowy, 2020 rok rozpocznij od zapytania swoich pracowników o to, w jakich obszarach chcą się rozwijać. Zestawienie ich odpowiedzi z planami całego przedsiębiorstwa pozwoli na stworzenie mapy rozwoju kompetencji zespołu na kolejne miesiące.

Projekty związane z dokształcaniem pracowników są bardzo ważne ze względu na dynamiczne specjalizowanie się całego rynku. Im lepiej będą oni wykształceni, tym lepiej będą przygotowani np. do wykorzystywania danych gromadzonych przez firmy, czy też wdrażania nowych modeli zarządzania innowacyjną produkcją – komentuje Podgórski.

Na rynku dostępnych jest wiele warsztatów i kursów. Jednym z priorytetów pierwszych tygodni 2020 r. określ analizę rynku szkoleniowego, zebranie jego ofert i skonstruowanie planu doszkalania twojego zespołu.

Otwórz się na innowacje w 2020 roku!

Innowacje nieodłącznie wymagają otwartości na nowe kooperacje. Rozwiązania pozwalające na wykonanie kroków milowych w rozwoju firmy mogą pochodzić z innych branż, być tworzone przez ośrodki naukowe czy startupy.

Nasze doświadczenie z projektów kosmicznych wykorzystaliśmy do stworzenia HyperEye, rozwiązania dedykowanego przemysłowi, które każdorazowo jest „szyte na miarę” potrzeb klienta. Wiemy, że innowacje wymagają testów i muszą zdobyć zaufanie drugiej strony, dlatego zawsze personalizujemy nasz system, tak by odpowiadał konkretnemu zapotrzebowaniu linii produkcyjnej i zespołu przedsiębiorstwaInnowacje idą w parze z partnerstwem w biznesie. Ważne, by wybierać do ich implementacji podmioty podzielające takie podejście –  wyjaśnia Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Duże zmiany zaczynają się od małych kroków, dlatego początek 2020 r. poświęć na wykonanie wskazanych przez nas 5 zadań, czyli:

1) zidentyfikuj obszary, które są problematyczne w firmie oraz określ jej cele na kolejne miesiące;
2) przeprowadź konsultacje dotyczące możliwości modernizacji procesu produkcji;
3) sprawdź, jak w twojej firmie przebiega proces obserwacji, kontroli i analizy danych
w firmie oraz uzyskaj informacje na temat tego, jak możesz go ulepszyć;
4) stwórz plan rozwoju kompetencji zespołu przedsiębiorstwa;
5) wyszukaj innowacje, w które może zainwestować firma i sprawdź je m.in. przez przeprowadzenie testów w formie demonstracji czy pilotażu.

Źródło: Scanway 

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również