Jakie inwestycje w IT planują polskie firmy w 2020 roku?

Inwestycje IT © S&T

Udostępnij:

Raport „Dojrzałość technologiczna polskich firm”, wydany przez S&T, HPE i Infor, wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa w latach 2020–2021 skupią się głównie na procesach logistycznych i obsłudze oraz realizacji sprzedaży. Na liście priorytetów znajdują się także kwestie bezpieczeństwa, ochrony informacji oraz analityki.

Ostatnie dane o rosnącej inflacji i zwiększającej się presji płacowej wskazują, że rodzime przedsiębiorstwa  będą musiały  w znacznie większym niż dotychczas stopniu skoncentrować się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. To jedyny sposób na utrzymanie  efektywności kosztowej, a tym samym swojej konkurencyjności na rynku – mówi Maurycy Pałkiewicz, członek zarządu S&T. – Z naszego badania wynika, że  17% firm  przeznaczy na informatyzację w tym roku ponad 10 milionów złotych.Czy firmy stać na informatyzację?

Ponad połowa (59%) respondentów z przebadanych polskich firm twierdzi, że nie posiadają one wystarczającego budżetu na wszystkie planowane inwestycje w technologie IT. Medzedżerowie zamierzają więc realizować zaplanowane projekty stopniowo. Zaledwie jedna trzecia respondentów przyznała, że dysponuje budżetem na narzędzia cyfrowe, który wyczerpuje potrzeby ich organizacji. 11% firm z uwagi na brak wymaganego budżetu nie jest w stanie wdrażać nowych technologii, aby były efektywne i spełniały swoje zadania. 

Pamiętajmy jednak, że transformacja cyfrowa, niezależnie od tego, jakich obszarów dotyczy, oznacza głęboką zmianę organizacyjną dla przedsiębiorstwa i często koszt jej przeprowadzenia jest dużo wyższy niż ten wynikający wprost z zakupu technologii – wyjaśnia Maurycy Pałkiewicz.Jakie będą budżety inwestycyjne na rok 2020?

W 2020 r. ponad połowa (52%) polskich firm deklaruje posiadanie budżetu na inwestycje w technologie IT poniżej 1 mln zł. 16% przedsiębiorstw zapowiada wydatki na poziomie 1–3 mln zł, 9% w wysokości 3–5 mln zł, a 6% od 5 do 10 mln zł. Budżet inwestycyjny w na poziomie powyżej 10 mln zł deklaruje 17% firm. 

Obok możliwości finansowych wyzwaniem dla polskich firm jest także weryfikacja stanu posiadania określonych rozwiązań technologicznych i możliwości ich integracji z nowymi, a także podjęcie próby oszacowania oczekiwanego zwrotu – komentuje Adam Tomczak, Central Europe SMB sales leader w Hewlett Packard Enterprise. – Od wiarygodnej oceny statusu quo zależy, czy inwestowane w rozwój środki przyniosą optymalne efekty, niezależnie od tego, czy planujemy wydać milion złotych, czy dziesięć.

W przeprowadzonym na zlecenie S&T, HPE i Infor badaniu polskich firm:

  • blisko 40% menedżerów średniego i wyższego szczebla zadeklarowało, że w ciągu najbliższych dwóch lat ich firmy zainwestują w cyfryzację logistyki, sprzedaży, a także w poprawę poziomu bezpieczeństwa i ochrony informacji,
  • 32% respondentów jako najważniejszy obszar planowanej informatyzacji wskazało analitykę oraz finanse i kontroling (31%),
  • co czwarta firma zamierza przeznaczyć środki na inwestycje w zarządzanie, planowanie i monitorowanie produkcji.

 Źródło: S&T

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również