Jakie są skutki braku odpowiedniego wyważenia wirnika?

© YouTube/Schenck, Rotec Polska

Udostępnij:

Zwiększone drgania i wibracje, przyśpieszenie zużycia łożysk, zwiększony poziom hałasu czy pęknięcia – to tylko niektóre skutki niewyważonych wirników, na które zwraca uwagę Paweł Sadowski, dyrektor ds. rozwoju w CIMAT, Burke Porter Group.

- Niewyważenie wirników – rozumianych jako dowolne części obracające się wokół osi – pociąga za sobą następujące skutki: zwiększone drgania i wibracje całego układu związanego z niewyważonym wirnikiem, przyspieszone zużycie łożysk wirnika lub wręcz ich całkowite zniszczenie, zwiększony poziom hałasu emitowanego przez niewyważony wirnik oraz zniszczenie lub pęknięcie wału wirnika wskutek drastycznie dużego niewyważenia. Należy pamiętać, że wpływ niewyważenia na wirnik zależy wprost proporcjonalnie od prędkości obrotowej i odwrotnie proporcjonalnie od masy wirnika – zauważa Paweł Sadowski z CIMAT.Dalej kontynuuje: - Wyważarki dynamiczne wyposażane są w coraz bardziej zaawansowane układy pomiarowe, które pozwalają na pomiar wielopłaszczyznowy niewyważenia, wyważanie wysokoobrotowe (do 300 000 obr./min), wyważanie wirników podatnych oraz wyważanie w ruchu (korekcja bez zatrzymywania wirnika). Ponadto w nowoczesnych urządzeniach wprowadzane są specjalne funkcje diagnostyczne, takie jak: analiza harmoniczna i wektorowa drgań, analiza stanu łożysk czy pomiar kształtu wirnika (bicie promieniowe i osiowe wyważanego detalu).

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również