Jakie są skutki braku odpowiedniego wyważenia wirnika?

YouTube/Schenck, Rotec Polska

Zwiększone drgania i wibracje, przyśpieszenie zużycia łożysk, zwiększony poziom hałasu czy pęknięcia – to tylko niektóre skutki niewyważonych wirników, na które zwraca uwagę Paweł Sadowski, dyrektor ds. rozwoju w CIMAT, Burke Porter Group.

- Niewyważenie wirników – rozumianych jako dowolne części obracające się wokół osi – pociąga za sobą następujące skutki: zwiększone drgania i wibracje całego układu związanego z niewyważonym wirnikiem, przyspieszone zużycie łożysk wirnika lub wręcz ich całkowite zniszczenie, zwiększony poziom hałasu emitowanego przez niewyważony wirnik oraz zniszczenie lub pęknięcie wału wirnika wskutek drastycznie dużego niewyważenia. Należy pamiętać, że wpływ niewyważenia na wirnik zależy wprost proporcjonalnie od prędkości obrotowej i odwrotnie proporcjonalnie od masy wirnika – zauważa Paweł Sadowski z CIMAT.

Dalej kontynuuje: - Wyważarki dynamiczne wyposażane są w coraz bardziej zaawansowane układy pomiarowe, które pozwalają na pomiar wielopłaszczyznowy niewyważenia, wyważanie wysokoobrotowe (do 300 000 obr./min), wyważanie wirników podatnych oraz wyważanie w ruchu (korekcja bez zatrzymywania wirnika). Ponadto w nowoczesnych urządzeniach wprowadzane są specjalne funkcje diagnostyczne, takie jak: analiza harmoniczna i wektorowa drgań, analiza stanu łożysk czy pomiar kształtu wirnika (bicie promieniowe i osiowe wyważanego detalu).

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę