Japońska kolej wykorzysta łożyska NSK

© Mepax

Udostępnij:

Usprawniając podróże szybkimi kolejami w Japonii, NSK podaje, że zespoły łożyskowe o najwyższych osiągach dla osi kolejowych, silników i układów napędowych zostały wybrane do realizacji nowego, prestiżowego projektu kolejowego. 

Łożyska zostały wyprodukowane w specyfikacji dla taboru kolejowego H5, który będzie wykorzystywany na linii wysokich prędkości Hokkaido Shinkansen, budowanej pomiędzy Shin-Aomori a Sapporo. Początkowy odcinek zostanie oddany do użytku w marcu 2016 r.Bezpieczeństwo i niezawodność są nadrzędnymi założeniami wszystkich projektów kolejowych, ale zwłaszcza dotyczy to pociągów ultra szybkich, gdzie typowe są prędkości rzędu 320 km/h. Biorąc to pod uwagę, tylko łożyska o najwyższych osiągach są odpowiednie do tego typu zastosowań.

Z tego powodu spółka Hokkaido Railway wybrała serię łożysk NSK skonstruowanych specjalnie w celu spełnienia wymagań kolei wysokich prędkości. Przykładowo, dla osi wybrano dwurzędowe łożyska stożkowe ze smarowaniem w postaci kąpieli olejowej, które ułatwiają osiąganie wysokich prędkości obrotowych, a jednocześnie generują bardzo mało ciepła. Główną zaletą dla użytkowników jest wydłużony okres eksploatacji, co ma kluczowe znaczenie w przypadku podróży kolejami wysokich prędkości na duże odległości.

Dla głównych silników trakcyjnych zostały wybrane łożyska izolowane powłoką ceramiczną. Udowodniony poziom bezpieczeństwa tych łożysk zwiększa niezawodność i pomaga zapobiegać elektroerozji powierzchni tocznej, która jest znanym czynnikiem ograniczającym żywotność łożysk.

Dla zespołów napędowych narażonych na znaczne wibracje, spółka Hokkaido wybrała łożyska NSK posiadające bardzo wytrzymałe koszyki poddane procesowi azotowania, który znacząco zwiększa wytrzymałość na wstrząsy.

Ważnym powodem zastosowania technologii NSK na nowej linii wysokich prędkości jest fakt, że NSK jest jedynym producentem łożysk dostarczającym swoje produkty do wszystkich wariantów taboru Shinkansen od początkowej serii 0, która weszła do użytkowania w 1964 roku.Źródło: Mepax

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również