Jedna z największych inwestycji w kraju zakończona

Preview
Pilkington Automotive Poland
Reklama
Reklama

Panattoni Europe zakończył prace w ramach jednej z największych i najnowocześniejszych inwestycji w kraju. Mowa o budowie nowego zakładu produkcji szyb samochodowych dla Pilkington Automotive Poland.

Realizacja nowoczesnego zakładu produkcji szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland o wartości pół miliarda złotych zaplanowana była na lata 2011-2015. Jest to druga fabryka firmy w Polsce, w której będą powstawać szyby przeznaczone dla największych producentów samochodów na świecie. Zakład będzie wytwarzać również szyby do samochodów ciężarowych. Działania Panattoni Europe obejmowały kilka zakresów w ramach budowy zakładu, a z powstałych finalnie 90 000 m 2 zrealizował aż trzy czwarte. Oprócz budowy hali magazynowo-produkcyjnej o całkowitej powierzchni 56 000 m 2 firma wystąpiła również w roli generalnego wykonawcy, dostarczając halę produkcyjną o powierzchni 10 000 m 2.

Reklama

Realizacja obiektu magazynowo-produkcyjnego przez Panattoni Europe o całkowitej powierzchni 56 000 m 2 podzielona była na dwa zakresy. Pierwszy przeprowadzony został jeszcze w 2012 roku. Wtedy zostało dostarczone 35 000 m 2 inwestycji - część magazynowa zajęła 16 700 m 2, hala produkcyjna, w której będą wytwarzane szyby samochodowe - 13 500 m 2, a biura rozplanowano na powierzchni 1 600 m 2. Według wykonawcy, to była właśnie najtrudniejsza część inwestycji. - W tym samym czasie powstawały dwie części obiektu - jedna wybudowana przez Pilkington Automotive Poland we własnym zakresie i druga przez Panattoni. Obie musiały zostać ze sobą spojone, a dodatkowo na ich styku postawiona została ściana przeciwpożarowa mieszcząca się idealnie w granicy działki - komentuje Marek Foryński, managing directora BTS Group z Panattoni Europe.

Drugim zakresem była rozbudowa tej hali o kolejne ok. 21 000 m². W tym przypadku część magazynowa zajęła ok. 15 000 m², produkcyjna 5 000 m 2, a ponad 1 000 m² stanowi powierzchnia socjalno-biurowa. Ta część inwestycji realizowana była od lutego do września 2015 roku.

Jako generalny wykonawca, Panattoni Europe wybudował dodatkowo halę produkcyjną, w której została usytuowana linia do wytwarzania innowacyjnych szyb dla branży motoryzacyjnej. Obiekt zajął ok. 10 000 m 2 i był realizowany w nietypowych warunkach, ponieważ hala produkcyjna powstała przy w pełni działającym zakładzie. Firma Panattoni Europe wybrana została w drodze przetargu, a prace trwały od września 2014 r. do marca 2015 r.

Reklama

Fabryka Pilkington Automotive Poland jest obecnie jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów na świecie. Wyposażona jest w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich, i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, linię do produkcji szyb do ciężarówek oraz linię do enkapsulacji. Ostatni etap inwestycji zakończyło uruchomienie linii do produkcji hartowanych szyb bocznych wraz z linią do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową. Wprowadzone technologie umożliwią podwojenie dotychczasowej produkcji Pilkington Automotive w Polsce. Inwestycja w budowę zakładu Pilkington Automotive Poland utworzyła łącznie 1100 nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców np. z Tarnobrzega, Chmielowa czy Nowej Dęby.

Zakład Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowano na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 "Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: CentrumPR

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama