Jubileuszowa konferencja ELGOR już za nami

Właśnie zakończyła się 10. edycja konferencji naukowo-technicznej ELGOR – jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu sektora górnictwa odkrywkowego.

Konferencja ELGOR gromadzi rokrocznie dyrektorów technicznych, głównych inżynierów, automatyków i elektryków kopalni odkrywkowych oraz przedstawicieli świata nauki. Wydarzenie stanowi okazję do dyskusji, wymiany poglądów, a także zdobycia wiedzy na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie górnictwa odkrywkowego. W tym roku jego uczestnicy spotkali się w hotelu Haston we Wrocławiu, aby przez trzy dni (7-9 października) rozmawiać na temat zagadnień eksploatacji, diagnostyki i bezpieczeństwa maszyn górniczych.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 160 osób reprezentujących 72 firmy z branży górniczej i okołogórniczej – mówi Cezary Mychlewicz, szef Działu Komunikacji Korporacyjnej i Marketingowej w firmie Siemens Sp. z o.o., która od lat pełni funkcję partnera strategicznego konferencji. – Łącznie w ciągu trzech dni wygłoszono 19 prelekcji zgrupowanych w czterech blokach tematycznych oraz przeprowadzono 12 praktycznych warsztatów dla inżynierów.

W pierwszym dniu spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi sterowania maszyn podstawowych górnictwa odkrywkowego, a także układów napędowych przenośników taśmowych w górnictwie. Swoje referaty wygłosili m.in. przedstawiciele firm Siemens, Introsys, Precontrol i LappKabel, a także placówek naukowych: Instytutu Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutnicznej. Podsumowaniem dnia była uroczysta gala z udziałem prelegentów i słuchaczy.

Drugi dzień konferencji upłynął na wykładach i dyskusjach poświęconych tematom diagnostyki części mechanicznych i elektrycznych napędów oraz bezpieczeństwa górnictwa odkrywkowego. I tym razem prezentacje połączyły świat nauki i biznesu: wśród panelistów nie zabrakło przedstawicieli firm Technokabel, CE Consulting, Siemens i Centrum Elektryczne ANIA; instytucje państwowe reprezentowali z kolei eksperci z Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższego Urzędu Górniczego.

Prezentacją, która wzbudziła szczególnie wiele emocji był referat dr inż. Piotra Danielskiego z firmy DB Energy na temat mechanicznej diagnostyki maszyn z wykorzystaniem analizy widma odpowiedzi prądowej układów napędowych. Tego typu analiza pozwoliłaby na precyzyjne diagnozowanie stanu urządzeń i ich efektywności energetycznej bez konieczności inwestowania w drogie systemy pomiarów wibroakustycznych. Badania nad możliwościami jej wykorzystania zaplanowano na trzy kolejne lata. W tym czasie firma chce przeanalizować setki napędów, aby na tej podstawie opracować bazę danych i zoptymalizować parametry funkcjonowania systemu.

Konferencja ELGOR organizowana jest pod auspicjami Instytutu Górnictwa Odkrywkowego Poltegor oraz honorowym patronatem Ministra Gospodarki, Rektora Politechniki Wrocławskiej i Wyższego Urzędu Górniczego. Partnerem strategicznym jest firma Siemens, natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objął MM Magazyn Przemysłowy.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę