Kampania przeciwko podrabianiu łożysk

Firma NSK, jeden z największych producentów łożysk tocznych, sprzymierzyła sie ze Światowym Stowarzyszeniem Producentów Łożysk (World Bearing Association – WBA) w celu podjęcia walki z podrabianiem. WBA ma za zadanie pomagać funkcjonariuszom organów ścigania w zwalczaniu fałszerstw.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba podrobionych produktów łożyskowych i przejęć dokonanych przez organy celne wzrosła w sposób znaczący na całym świecie. Nie dotyczą one już tylko dużej produkcji mniejszych łożysk, ale również łożysk o większych średnicach otworów. W latach 2009-2011 organy celne przejęły ponad 2,2 miliony podrobionych produktów łożyskowych w różnych rozmiarach, które były w drodze do ponad 50 różnych państw, w tym wielu europejskich.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie łożyska?
Łożysko zakupione z legalnego źródła powinno być owinięte w prawidłowy materiał wysyłkowy producenta. W przypadku łożysk o dużych średnicach, które dostarczane są w skrzyniach, warto sprawdzić, czy są to wysokiej jakości skrzynki wysyłkowe mające prawidłowe oznaczenia i autentyczne logo producenta. Po jego rozpakowaniu należy sprawdzić, czy na łożysku występują jakiekolwiek wytłoczone oznaczenia oraz czy są podobne do standardowych oznaczeń producenta. W tym celu można skorzystać z opracowanego przez NSK przewodnika pt. „Systemy oznaczeń łożysk”. Następnie należy zbadać części toczne i bieżne oraz zwrócić uwagę na ewentualne nierówne wykończenie i nieprawidłowy wygląd wałeczków.

Zawsze korzystaj z zaufanych źródeł
Kupowanie i montowanie podrobionych łożysk stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Podrobione łożyska zamontowane w jakimkolwiek produkcie mogą spowodować katastrofalną awarię, groźną dla zdrowia i życia. Fałszerze sprzedają swoje produkty po niższych cenach, które oznaczają, że jakość surowców - a w szczególności stali wykorzystywanej do produkcji łożyska - jest gorsza. Lekceważą dokładność produkcji, a wymagania dotyczące zastosowania są ignorowane. Podrobione łożyska są bardziej podatne na zatarcia, co prowadzi do zatrzymania produkcji i strat, poważnych wypadków oraz - w najgorszym przypadku - śmierci.

Więcej informacji: www.nskeurope.pl


MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.