Kemper ma już 40 lat

Preview
Kemper
Reklama
Reklama

Przed 40 laty spółka Kemper postawiła sobie za cel zapewnienie czystego powietrza w środowisku pracy. W ciągu czterech dekad od jednoosobowej firmy do przedsiębiorstwa produkującego urządzenia odciągowe i systemy filtracyjne, firma Kemper stała się liderem w dziedzinie odciągów spawalniczych.

Pomimo początkowo niezbyt sprzyjającego klimatu rynkowego, urządzenia do odciągu punktowego skonstruowane przez założyciela firmy, Gerda Kempera, osiągnęły ugruntowaną pozycję na rynku niemieckim oraz w innych krajach. Do dzisiaj to rodzinne przedsiębiorstwo jest pionierem w technologii kontroli jakości powietrza.

Reklama

Nasza misja nie dobiegła jeszcze końca. Zapotrzebowanie na czystsze powietrze w środowisku pracy ciągle rośnie – mówi Björn Kemper, prezes firmy Kemper. – Przed 40 laty cieszyliśmy się, że w przemyśle spawalniczym w ogóle zdawano sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Wtedy nikt nie przypuszczał, że w przyszłości będziemy w stanie określić wielkość drobnych cząstek pyłu spawalniczego.

Od 40 lat firma Kemper wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania w dziedzinie technologii czystego powietrza. Nie licząc działalności na rynku krajowym w Niemczech, który nadal pozostaje najważniejszym rynkiem zbytu, spółka posiada obecnie ponad 100 000 klientów w około 50 krajach oraz zatrudnia 300 pracowników na całym świecie.

Założyciel firmy, Gerd Kemper, podczas pracy dla szwedzkiego przedsiębiorstwa odkrył pierwsze urządzenia odciągowe stosowane w Skandynawii, w której znano już zagrożenia związane z wdychaniem pyłu spawalniczego. W ten sposób narodził się pomysł na rozpoczęcie działalności w Niemczech. W domowym warsztacie skonstruował pierwsze urządzenie do odciągu punktowego, tzn. urządzenie, które wychwytuje i odprowadza pył spawalniczy bezpośrednio w miejscu powstawania. Obecnie taka zasada działania urządzeń do odciągu pyłu spawalniczego jest zalecana przez stowarzyszenia branżowe.

Reklama

Na początku rozpowszechnienie tej technologii okazało się trudne, ponieważ w Niemczech uważano, że pył spawalniczy jest całkowicie niegroźny. Pierwsze wdrożenie zakończyło się niepowodzeniem ze względu na sprzeciw robotników, którzy obawiali się, że utracą prawo do mleka otrzymywanego po zakończeniu zmiany, które w tamtym czasie stosowano jako środek profilaktyczny przeciwko pylicy włókienniczej, co zgodnie z dzisiejszą wiedzą nie ma żadnych naukowych podstaw.

W 1983 r. firma postawiła swój pierwszy budynek produkcyjny. Dzięki dobrej reputacji, przede wszystkim wśród dostawców części dla przemysłu samochodowego, spółka Kemper zaczęła rozwijać działalność na rynkach zagranicznych. Po dziesięciu latach od momentu założenia, firma rozpoczęła realizację strategii ekspansji międzynarodowej, uruchamiając oddziały we Francji i USA. W tym czasie spółka miała już 100 pracowników, dlatego w 1992 r. przeniosła się do obecnej siedziby. W tym samym roku uruchomiono kolejny oddział w Czechach, który wkrótce stał się pierwszym zagranicznym zakładem produkcyjnym.

W 1989 r. wprowadzono nową serię mobilnych i stacjonarnych urządzeń do odciągu pyłu spawalniczego. W 1992 r. opracowano pierwszy kompaktowy centralny system odciągowy, System 8000, z niezależnym układem sterowania. Do dzisiaj modułowa konstrukcja tego systemu, umożliwiająca dostosowanie go do indywidualnych potrzeb klienta, stanowi podstawę dalszego rozwoju centralnych systemów odciągowych. W 1993 r. wprowadzono na rynek pierwszy przejezdny system filtracyjny z wkładem filtracyjnym przeznaczonym do wielokrotnego użytku.

W 2013 r. firma po raz pierwszy wprowadziła na rynek urządzenia z funkcją bezkontaktowego usuwania pyłów. W 2016 r. firma wprowadziła filtrowentylację w epokę Przemysłu 4.0. System kontroli jakości powietrza AirWatch umożliwia automatyczne sterowanie urządzeniami odciągowymi i systemami wentylacyjnymi. W ten sposób możliwe jest skoncentrowanie uwagi nie tylko na jakości powietrza na poszczególnych stanowiskach roboczych, lecz również w całej hali.

Źródło: Kemper

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama