KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zacieśniają współpracę

KGHM Cuprum, EIT+ © EIT+

Udostępnij:

Dwa wiodące ośrodki badawczo-rozwojowe z Wrocławia, największa w tej części Europy infrastruktura badawcza, ponad 200 wykwalifikowanych naukowców i doświadczenie zdobywane na całym świecie – to wszystko definiuje Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowe. 

24 lipca spółki te połączyły swoje zasoby i oficjalnie rozpoczęły współpracę. W uroczystości podpisania listu intencyjnego, do której doszło podczas spotkania z przedsiębiorcami i naukowcami, wzięli udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, a także prezes KGHM Cuprum – CBR Piotr Dytko i wiceprezes WCB EIT+ Mateusz Wilczyński.Porozumienie pomiędzy WCB EIT+ i KGHM Cuprum – CBR doskonale wpisuje się w specyfikę obecnego czasu – na całym świecie głoszone jest rozpoczęcie czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0), w Polsce wdrażany jest tzw. Plan Morawieckiego, a Wrocław od lat aspiruje do miana stolicy innowacji.

Kluczem do pełnego uczestnictwa w tej rewolucji jest automatyzacja i internacjonalizacja działalności, które wymagają dużych zasobów – nie tylko materialnych, ale też ludzkich i poznawczych. I to właśnie dzieje się już we Wrocławiu, a zamiast rywalizacji jest połączenie sił i potencjałów. Od teraz pracujący w obu spółkach naukowcy będą korzystać ze wszystkich dostępnych w nich laboratoriów, wspólnie realizować projekty finansowane ze środków publicznych i razem ubiegać się o te środki.

Mamy świadomość obopólnych korzyści płynących z zacieśniania współpracy. Zapewnia ona skuteczne połączenie wiedzy i doświadczeń, co umożliwia wypracowywanie nowych rozwiązań korzystnych dla nauki i przemysłu – stwierdził prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki. – Liczę, że jej efekty pozwolą wzmocnić pozycję KGHM wśród światowych liderów przemysłu wydobywczego, jak również będą korzystne dla gospodarki i jej zrównoważonego rozwoju.

Symbolicznym aktem nawiązania współpracy w obszarze naukowo-badawczym, badawczo-rozwojowym i gospodarczym pomiędzy EIT+ oraz KGHM Cuprum było podpisanie listu intencyjnego.

Porozumienie z EIT+ to więcej niż podpisanie listu intencyjnego – zaznaczył Prezes KGHM Cuprum – CBR Piotr Dytko. – To się już dzieje. Rozpoczęliśmy realizację wspólnych projektów i rozmawiamy o kolejnych. Razem tworzymy ekosystem badawczo-rozwojowy, gdyż zależy nam na synergii między potencjałem EIT+ a tym, co oferuje KGHM Cuprum – przekonywał prezes Dytko – W tej chwili rozpoczyna się nowy rozdział w historii Cuprum. Niedawno podpisaliśmy umowę o doktoratach wdrożeniowych, a dzisiaj podpisujemy umowę o współpracy z EIT+. Łączymy tym samym siły 32 laboratoriów i ponad 200 naukowców. Pragnę również podkreślić, że ta współpraca doskonale wpisuje się w strategię KGHM na lata 2017-2021, w której działalność innowacyjna stanowi jeden z jej filarów. To porozumienie jest niezbędne dla wypełnienia naszej misji – podkreślił prezes Dytko.

Korzyści ze świeżo przypieczętowanej współpracy widzi również jej druga strona. – To porozumienie jest przede wszystkim istotne dla przedsiębiorców – mówił Mateusz Wilczyński, wiceprezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – Znacząco poszerza ono ofertę specjalistycznych usług laboratoryjnych na Dolnym Śląsku dla wszystkich naszych kontrahentów, szczególnie w zakresie analiz mineralogicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych – wyjaśnił wiceprezes Wilczyński.

Nic dziwnego, że wydarzenie o takiej skali wzbudziło zainteresowanie przedstawicieli świata nauki i biznesu, a także przyciągnęło lokalnych samorządowców. Tym bardziej że podpisanie listu intencyjnego było doskonałym punktem wyjścia do otwartej debaty na temat rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i korzyści, jakie mogą płynąć ze współpracy nauki z biznesem. Panel, w którym uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście, prowadziła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz wspólnie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotrem Dardzińskim.

Projekt EIT+ i KGHM Cuprum wykracza poza ramy niejednego sezonu. Również jako Ministerstwo Rozwoju zajmujemy się tym, żeby stworzyć architekturę, która przetrwa wieki – mówiła o współpracy nauki z biznesem Jadwiga Emilewicz. – Ta umowa to dowód na przekraczanie polskich słabości, takich jak przekonanie o konieczności posiadania czegoś na własność. W KGHM słusznie stwierdzono, że warto skorzystać z już istniejących laboratoriów EIT+, aniżeli budować nowe. Wiele sobie obiecujemy po tej współpracy i sami obiecujemy wszelkie możliwe wsparcie – zadeklarowała minister Emilewicz.

Zadowolone z połączenia sił dwóch wrocławskich ośrodków badawczo-naukowych jest także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Współcześnie budowanie nowoczesnej i szybko rozwijającej się gospodarki jest możliwe tylko we współpracy z nauką – powiedział Piotr Dardziński – To porozumienie jest dowodem na skuteczne łączenie nauki z przedsiębiorczością, co jest priorytetem strategii premiera Jarosława Gowina realizowanym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpraca WCB EIT+ i KGHM Cuprum to szansa na zbudowanie ośrodka badawczego o globalnym potencjalne oraz właściwe wykorzystanie ogromnych możliwości, jakie posiada grupa KGHM i wrocławskie środowisko naukowe. To porozumienie otwiera też nowy rozdział w historii WCB EIT+ – podkreślił minister Dardziński.Przedstawiciele świata nauki i biznesu, zgromadzeni w zabytkowych murach jednego z budynków w Kampusie Pracze, skorzystali z okazji i chętnie zadawali pytania. Mogli bowiem nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami rządu, jak również z KGHM Cuprum i WCB EIT+, czyli ośrodkami naukowo-badawczymi, z których wachlarza usług będą mogli już niebawem skorzystać.

Po debacie z przedsiębiorcami przedstawiciele rządu i obu spółek zobaczyli, na czym w praktyce ta współpraca będzie polegać. Zwiedzili laboratoria, do których dotąd wyłączny dostęp mieli badacze z EIT+, oraz te, z których do tej pory korzystali tylko naukowcy KGHM Cuprum. Teraz wszystkie – wraz ze zgromadzonym w nich specjalistycznym sprzętem – są do dyspozycji pracowników zatrudnionych w obu tych firmach. Co więcej, trwają już prace nad wspólną ofertą dla dotychczasowych i nowych partnerów biznesowych. Pozostaje nam czekać na efekty, które, miejmy nadzieję, poprawią kondycję nie tylko dwóch innowacyjnych spółek, ale całej polskiej gospodarki.

Źródło: KGHM Cuprum

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również