"Klejenie tworzyw sztucznych" - podręcznik dla inżynierów

 

Na polskim rynku ukazała się informator pt.”Klejenie tworzyw sztucznych”, który można nazwać idealnym poradnikiem dla każdego inżyniera. Autor książki - Marek Bernaciak – dzieli się swoimi praktycznymi spostrzeżeniami po 25 latach pracy w branży i 20 latach prowadzenia firmy AMB Technic, która specjalizuje się w dozowaniu płynów montażowych.

Autor pokazuje, że klejenie nie jest tylko dużo prostszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, ale także potrafi wygenerować oszczędności przy produkcji.

„Wiedza na temat klejenia może wydawać się wiedzą tajemną i trudną. Często błędnie, inżynierowie bardziej wierzą śrubie niż substancji klejącej. Dlatego w informatorze pt. „Klejenie tworzyw sztucznych” staram się wyjaśniać najprościej, jak rozumiem proces i zalety technologii klejenia - technologii przyszłości” - mówi autor książki.  

Klejenie pod strzechy
Klejenie wyrobów z tworzyw sztucznych jest jedną z bardziej złożonych i najmniej znanych technik. Może ze względu na fakt, że w warunkach przemysłowych wymaga nie tylko specjalnych urządzeń, lecz także dużego doświadczenia. Ciekawostką dającą do myślenia jest fakt, że klejenie komponentów w przemyśle jest w Polsce znacznie mniej wykorzystywane niż w krajach Europy Zachodniej. Oznacza to tylko jedno - Polski inżynier boi się kleju i woli skręcać oraz nitować zwłaszcza, gdy chodzi o tworzywa sztuczne. Ma on zaufanie do śruby, bo rozumie jak ona działa, a klej kojarzy się mu z niepewnością i pewnie dlatego jest zwykle stosowany tylko wtedy, gdy kontrahent z zagranicy ma takie wymagania. Polskich producentów, którzy traktują klejenie jako metodę łączenia w produkcji, można policzyć na palcach...

Dlatego głównym celem autora jest „oswojenie” czytelnika z technologią klejenia, aby wiedział, jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę. Informator dostarcza równiez w sporą liczbę nigdzie dotychczas niepublikowanych informacji i wskazówek technologicznych, a także ilustrujących je fotografii i poglądowych rysunków wykonanych techniką 3D.

Technologia przyszłości
Klejenie jest technologią przyszłości, choćby z tego względu, że wygrywa w konkursie na najlepszy stosunek ciężaru do sztywności. Autor informatora przekonał się o tym na własnej skórze, testując klejenie, uszczelnianie, zlewanie czy natryskiwanie klejów i żywic w swoim laboratorium, które bezsprzecznie jest największą placówką z zakresu techniki dozowania płynów w Europie.

Inspiracją do powstania informatora „Klejenie tworzyw sztucznych” było nie tylko marzenie, by wiedza tam opisana trafiła pod strzechy każdego domu, ale także było to uczczenie dwudziestej rocznicy powstania firmy – AMB Technic. Marek Bernaciak, który spisał syntezę swojego 25-letniego doświadczenia w optymalizowaniu procesów związanych z klejeniem konstrukcyjnym, przyznał: „Wybrałem tworzywa sztuczne, bo o nich jest najmniej informacji, a to jest teraźniejszość i przyszłość budowy urządzeń. Wszystkie procesy, zagadnienia i technologie [...] są zaczerpnięte z mojej codziennej pracy".

www.amb.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę