KOGENERACJA uruchomiła nowoczesną instalację oczyszczania spalin

©

Udostępnij:

Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze.

Na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do KOGENERACJI S.A. z Grupy EDF w Polsce wspólnie z RAFAKO S.A., została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.- Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem - mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.

- Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków- dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.

Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. - Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A. i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.Newralgicznym momentem był montaż kolektora spalin. - Kolektor ma sześć metrów średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne, a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku” - wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A.

- To zdecydowanie najlepsza budowa pod względem terminowym, organizacyjnym, zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Uważam, że zorganizowana była bardzo dobrze - zapewnia Bogdan Brzoza, kierownik budowy IMOS WROCŁAW, który przyznaje, że ta instalacja była najciekawszym doświadczeniem zawodowym w jego wieloletniej karierze.

Źródło: CentrumPR

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również