Kompaktowe przemysłowe moduły Ethernet I/O serii MSX-E do rozproszonych systemów pomiarowo-sterujących

Preview
Reklama
Reklama

Firma Egmont Instruments wprowadziła na rynek serię kompaktowych modułów niemieckiej firmy Addi‑Data, przeznaczonych do tworzenia przemysłowych rozproszonych systemów pomiarowych, sterujących i regulacyjnych.

Urządzenia z nowej rodziny to inteligentne moduły ethernetowe do pracy rozproszonej. Ich głównym przeznaczeniem są systemy akwizycji i przetwarzania sygnałów wejściowych i wyjściowych bezpośrednio na maszynach produkcyjnych działających w środowisku przemysłowym. Wszystkie moduły oferowane są w solidnej metalowej obudowie, o stopniu ochrony IP65 lub IP40. Urządzenia mogą pracować w zakresie temperatur od -40°C do +85°C, mają obwody zabezpieczające. Dzięki temu możliwe jest pominięcie ich instalacji w specjalnych, klimatyzowanych szafach sterowniczych, co pozwala na ograniczenie kosztów całego wdrożenia. Sercem modułów jest 32-bitowy procesor ARM9, pracujący pod kontrolą wbudowanego systemu Linux. Dzięki odpowiednim algorytmom możliwe jest nie tylko natychmiastowe przetwarzanie danych na postać cyfrową bezpośrednio w module, ale także przeprowadzanie na nich obliczeń. Dane pomiarowe mogą być grupowane w pakiety ze znacznikiem czasowym, a dostępne operacje obejmują uśrednianie, wyliczanie wartości szczytowych i interpolację. Moduły mogą być wywoływane z poziomu PC poprzez biblioteki DLL lub bezpośrednio przez protokół TCP/IP. Moduły I/O mogą współpracować z komputerami, na których zainstalowane są systemy operacyjne obsługujące standardowe protokoły transmisji SOAP, Socket TCP/IP i UDP. Moduły mogą być podłączane bezpośrednio do sterowników PLC, np. Siemens S7, przez wbudowany switch Ethernet. Dostępne są moduły z różnymi funkcjami, takimi jak wejścia licznikowe i enkoderowe, wejścia i wyjścia cyfrowe 24V, wejścia i wyjścia analogowe oraz wejścia dla czujników indukcyjnych. Jeśli wystąpi potrzeba obsługi większej liczby sygnałów, niż jest to możliwe przez pojedynczy moduł, urządzenia mogą być łączone kaskadowo i synchronizowane ze sobą w dowolnych kombinacjach. Podłączenia wszystkich nowych urządzeń są identyczne - składają się na nie złącza Ethernet, interfejsy wyzwalania i synchronizacji oraz złącza zasilania 24V. Nie ma potrzeby stosowania dedykowanych rozwiązań, gdyż możliwe jest wielokanałowe, synchroniczne i dynamiczne dokonywanie pomiarów w oparciu o standardową sieć Ethernet. Wbudowany 2-portowy switch Ethernet wykorzystywany jest do kaskadowego łączenia wielu modułów wejścia/wyjścia. Ponieważ sygnał synchronizacji jest przesyłany poza siecią Ethernet, użytkownik może synchronizować wiele modułów z dokładnością do mikrosekund. Przy kaskadowym synchronicznym łączeniu modułów nie ma potrzeby podłączania każdego z nich oddzielnie do komputera.

Aktualnie seria obejmuje następujące moduły:

Reklama

MSX-E3011 - 16 różnicowych wejść analogowych 16-bitowych

Reklama

MSX-E3511 - 8 wyjść analogowych 14-bitowych

MSX-E3711 - 8 równoległych wejść 24-bitowych do odczytów sygnałów z indukcyjnych czujników przemieszczeń (do pomiarów odległości), wejście licznikowe do enkodera przyrostowego, wejście czujnika temperatury Pt100

MSX-E3701, MSX-E3700 -  16 wejść 24-bitowych do odczytów sygnałów z indukcyjnych czujników przemieszczeń (do pomiarów odległości)

MSX-E1516 - 16 cyfrowych wejść/wyjść dwustanowych 24V

MSX-E1701 - 4 wejścia 32-bitowe licznikowe do odczytów z enkoderów przyrostowych, 16 cyfrowych wejść/wyjść dwustanowych 24V

Do modułów dołączane jest oprogramowanie - sterowniki i przykłady. Dla ułatwienia tworzenia własnych aplikacji do urządzeń dołączane są przykłady dla C 6.0 i C# .net2003, a także sterowniki dla Windows XP i 2000 wraz przykładami dla Visual C, Borland C, Delphi i Visual Basic.

www.egmont.com.pl/addi-data/

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama