Kompaktowy sortownik taśmowy poprzeczny

Beumer

Nowy sortownik BG Sorter Compact CB firmy Beumer zapewni więcej elastyczności na mniejszej powierzchni. Ten nowy projekt z zakresu techniki sortowania i rozdziału optymalizuje wydajność oraz koszty eksploatacyjne w całym cyklu życia maszyny. Umożliwia to inteligentne oprogramowanie oraz możliwości analizy danych.

Rynek E-Commerce rozrasta się na całym świecie. Ponadto zaś coraz większa liczba klientów chce zobaczyć przed drzwiami własnego domu jeszcze tego samego dnia towary, które zamówili rano – a to tylko dwa trendy, które zwiększają w szybkim tempie liczbę przesyłek w branży KEP. Ich zakres sięga od drobnych artykułów oraz przesyłek listowych aż po pakiety o różnych wielkościach i wymiarach. Za pomocą dotychczasowych systemów sortowania bardzo często nie można w odpowiednim czasie zareagować na zmieniające się warunki rynkowe, a konkurencja również nie śpi.

Centra logistyczne i dystrybucyjne muszą również umieć odpowiednio zareagować na zmieniające się warunki rynkowe. Widać tendencję do spadku wielkości pakietów, pomimo iż wysyłane są nadal pakiety o różnej wielkości. Centra logistyczne i dystrybucyjne coraz częściej pytają o wydajne ciągi dzieląco-sortujące, ponieważ ich obecne urządzenia niejednokrotnie nie osiągają oczekiwanej przepustowości. Ponadto potrzebne są rozwiązania o zerowej liczbie błędów.

Coraz ważniejszy dla przedsiębiorstw jest również wysoki stopień automatyzacji oraz ergonomiczna obsługa, aby odciążyć pracowników i umożliwić im bardziej wydajną pracę – mówi Thomas Wiesmann, dyrektor sprzedaży systemów logistycznych w Grupie Beumer. Ponadto konieczne jest pozostawianie po sobie w miarę możliwości jak najmniejszego śladu węglowego.

Duża elastyczność na małej przestrzeni

Aby móc zareagować na te trendy i zaoferować jak najlepsze wsparcie swoim klientom, Grupa Beumer stworzyła sortownik BG Sorter Compact CB i zaprezentowała go po raz pierwszy szerzej publicznie. Urządzenie nadaje się do bardzo różnych artykułów – zarówno do małych i lekkich przesyłek, jak również do pakietów o dużej wadze do dwunastu kilogramów. Dzięki nieniszczącemu sortowaniu można manewrować również towarami kruchymi lub też zapakowanymi w sposób niezbyt przyjazny dla maszyn, na przykład w gładką folię z tworzywa sztucznego.

Nowy sortownik wymaga mniej miejsca i można go elastycznie dostosować do danego miejsca – nawet w przypadku trudnych warunków przestrzennych. W tym celu urządzenie łączy sprawdzoną technologię sortownika typu cross-belt (CB) firmy Beumer z inteligentną konstrukcją. Dzięki temu charakteryzuje się on krótkim taktowaniem, jak również małymi promieniami. Ponadto możliwe jest zintegrowanie urządzeń przekazujących oraz punktów końcowych na niewielkiej przestrzeni. Najważniejsze jest to, że użytkownik może po prostu rozbudować posiadaną instalację o nowy kompaktowy sortownik firmy Beumer – w zależności od potrzeb – i w ten sposób dostosować się do zmienionych warunków.

Sortowanie z pomysłem w celu zapewnienia wyższej przepustowości

Dokładność sortowania naszego nowego, kompaktowego urządzenia wynosi prawie 100 procent – obiecuje Wiesmann. – Artykuły są rozdzielane nie tylko na podstawie ich wagi, ale również w sposób aktywny. Dzięki tak wysokiej precyzji można zapewnić niezawodne dostawy do swoich klientów, a tym samym podnieść swą konkurencyjność. Ponadto zaś zautomatyzowany proces eliminuje męczące sortowanie ręczne, zwiększając w ten sposób również przepustowość. Użytkownik jest więc przygotowany na prognozowane na przyszłość ilości.

Podczas wprowadzania artykułów sortownik BG Sorter Compact CB pozycjonuje je samoczynnie na przenośniku taśmowym i dokładnie je wyrównuje. Urządzenie dostosowuje dynamicznie przyspieszenie oraz prędkość taśm wprowadzających, podobnie jak czasy rozdzielania. Zwiększa to jeszcze bardziej precyzję oraz wydajność sortowania, zapewnia zoptymalizowany oraz nieniszczący sposób obsługi, a także podnosi poziom napełnienia punktów końcowych. Aby możliwe było dokładne przyporządkowanie punktu końcowego do każdej przesyłki, skaner odczytuje kod kreskowy każdego artykułu i przesyła informacje do układu sterowania.

Ciągłe sterowanie

Zastosowany układ sterowania jest zintegrowany z nadrzędnym systemem zarządzania magazynem, jak również z innymi systemami, uczestniczącymi w procesie. Zapewnione jest ciągłe sterowanie, począwszy od wprowadzenia aż do oddzielenia każdego artykułu. W ten sposób Grupa Beumer oddaje do dyspozycji interfejs wolny od błędów.

Dzięki zastosowaniu inteligentnego oprogramowania, które ponadto koordynuje proces komisjonowania, pakowania oraz wysyłki, można również zoptymalizować przepustowość podczas sortowania, a tym samym obniżyć koszty na każdy sortowany artykuł – tłumaczy Wiesmann. – W firmie z branży KEP można dzięki temu zminimalizować czasy jałowe w punktach wprowadzania.

Do tego dochodzi możliwość analizy danych. Jej wyniki można wykorzystać jako podstawę do dalszych działań. – Dzięki uzyskanym informacjom możemy na przykład w sposób ciągły usprawniać zakład, z wyprzedzeniem wykrywać konieczność konserwacji, a także zoptymalizować zarządzanie systemem – dodaje Wiesmann.

Energooszczędny napęd

Przenoszenie energii odbywa się w sposób bezkontaktowy, a nie tak jak dotychczas, za pośrednictwem przewodów ślizgowych. Do tego dochodzi układ napędowy, który redukuje zużycie energii, jak również emisję CO2 o nawet 80% w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami. Grupa Beumer skupiła się ponadto w przypadku nowego sortownika BG Sorter Compact CB na niskich kosztach konserwacji oraz prac związanych z utrzymaniem ruchu. W związku z tym urządzenie składa się z mniejszej liczby podzespołów w porównaniu z innymi sortownikami.

Źródło: Beumer Group

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę