„Kompetentni Zawodowo” – program szkoleniowy dla młodzieży

Marcin Bieńkowski

Projekt pod tytułem „Kompetentni Zawodowo" to najnowsza inicjatywa Fundacji Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości. Partnerami projektu są firma FAMOT Pleszew oraz dwa ośrodki edukacyjne: Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie oraz Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie.

14 grudnia 2012 w siedzibie firmy FAMOT Pleszew odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Kompetentni Zawodowo". Celem projektu jest dostosowanie kształcenia zawodowego ośrodków edukacyjnych do potrzeb pracodawców oraz podniesienie zdolności zatrudnienia dla absolwentów szkół. Zdobyte kwalifikacje uczniów mają być zgodne z potrzebami lokalnego rynku pracy, co podkreślił podczas swojego wystąpienia prezes zarządu FAMOT Pleszew Zbigniew Nadstawski. Prezes Fundacji Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości - Artur Chołody - pokreślił, że jest to jeden z pierwszych projektów realizowany przy tak dużym zaangażowaniu lokalnego pracodawcy i jest przekonany, że projekt przyniesie korzyści dla wszystkich uczestników i będzie kontynuowany w przyszłości.

W ramach realizacji projektu przewidziano seminaria dla nauczycieli dotyczące z obsługi m.in. programów AutoCAD i SmartSystem, a także zakup wyposażenia dla pracowni mechatroniki i logistyki oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów, takie jak: obsługa obrabiarek CNC, rysunek techniczny i obsługa AutoCAD-a, SolidEdge'a, logistyka magazynu, języki obce, praktyki. Projekt będzie realizowany od stycznia 2013 do sierpnia 2014, udział w nim weźmie 96 uczniów. Będą to osoby, które nie tylko wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie, ale również wyróżniające się wiedzą i zaangażowaniem w naukę. W ramach projektu powstaną dwie specjalności: logistyka i mechatronika, a część zajęć odbywać się będzie w siedzibie firmy FAMOT Pleszew.

Honorowymi gośćmi zaproszonymi na konferencję byli przedstawiciele szkół wyższych, między innymi prof. dr hab. inż. Jan Żurek, prorektor ds. Współpracy z Gospodarką Politechniki Poznańskiej oraz dr inż. Zbigniew Siemiątkowski, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. W konferencji wzięli także udział przedstawiciele władz Miasta i Powiatu Pleszew, Marian Adamek - burmistrz miasta i gminy Pleszew oraz Dorota Czaplicka - wicestarosta powiatu pleszewskiego.

Podczas konferencji wystąpili dyrektorzy biorących w programie „Kompetentni Zawodowo" szkół - Grażyna Borkowska i Marek Szczepański, którzy scharakteryzowali swoje palcówki. Na zakończenie zgromadzeni goście i dziennikarze obejrzeć mogli pokaz obróbki realizowanej na obrabiarce CNC DMG DMU 50 Ecoline, który prowadzony przez Mariusza Derbicha z FAMOT-u Pleszew.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę