Kompleks ścianowy FAMUR z rekordowym wydobyciem

©

Udostępnij:

FAMUR SA – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa dostarczył Kompanii Węglowej kompleks ścianowy FL 21/44. Został on zaprojektowany z uwzględnieniem specyficznych warunków górniczo-geologicznych knurowskiego pokładu dla KWK Knurów-Szczygłowice. Jak wynika z przekazanych przez władze kopalni informacji – dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań dostarczonych przez spółkę FAMUR – wydobycie węgla w lutym 2014 roku osiągnęło rekordowy poziom 12 tys. ton.

Kompleks został zaprojektowany z uwzględnieniem specyficznych warunków górniczo-geologicznych knurowskiego pokładu – w szczególności pod kątem sporego nachylenia podłużnego i poprzecznego ściany, miękkiego spągu i mało zwięzłego stropu. Odpowiedni dobór w pełni kompatybilnych maszyn dostosowanych do trudnych warunków dołowych pozwolił osiągnąć w dniu 19 lutego 2014 r. rekordowe dobowe wydobycie w wysokości 12 tys. ton. Wysokowydajny kompleks FL 21/44 zyskał uznanie użytkowników m.in dzięki łatwości obsługi i niezawodności, które niewątpliwie pozwalają osiągnąć bezpieczną i efektywną eksploatację.„Kompleks spełnił nasze oczekiwania. Nasze początkowe obawy wzbudzała funkcjonalność kilku nowych rozwiązań, na które zdecydowaliśmy się dobierając poszczególne urządzenia do naszych warunków, ale wszystkie elementy pracują bardzo dobrze. Zarejestrowany rekord wydobywczy kompleksu jest dla nas na pewno sukcesem, ale jeszcze większym jest powtarzalność bardzo dobrych wyników dobowych przy eksploatacji jednego z najtrudniejszych pokładów na naszej kopalni” – ocenia Krzysztof Baranowski, z-ca kierownika Działu Robót Górniczych ds. wydobycia KWK Knurów – Szczygłowice, Ruchu Szczygłowice.

W skład kompleksu ścianowego FL 21/44 wchodzą następujące maszyny:

  • 167 sekcji obudowy zmechanizowanej ścianowej FRS-19/45-2x3056,
  • kombajn ścianowy FS 400,
  • przenośnik ścianowy zgrzebłowy PSZ 850/3,
  • przenośnik podścianowy zgrzebłowy PPZ 850/1,
  • kruszarka KD 1600,
  • urządzenie przekładkowe UPZP 1200,
  • system e-kopalnia, monitorujący pracę zainstalowanych maszyn.

„Dla nas to duża satysfakcja, że oferowane przez spółkę FAMUR rozwiązania są doceniane za swoją łatwość obsługi i efektywność wydobycia. To również kolejny pozytywny przykład kompleksowego zaprojektowania i wykonania wysokowydajnych maszyn i urządzeń ścianowych. W ten sposób dajemy narzędzie i szansę na osiąganie wysokiej efektywności wydobycia a górnicy z KWK Knurów-Szczygłowice w pełni z niej korzystają” – komentuje Ireneusz Tomecki, zastępca prezesa Famuru ds. sprzedaży krajowej.

www.famur.com

Film ukazujący pracę kompleksu w kopalni Knurów-Szczygłowice dostępny jest pod linkiem: https://drive.google.com/folderview?id=0B_r1fre5bdcNbTVoeVBZSUdXcUk&usp=sharing 

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również