Komponenty systemów pneumatycznych w ofercie TME

Złączki wtykowe i przewody pneumatyczne od Festo Festo

Komponenty Festo można znaleźć w licznych aplikacjach, m.in. w branży spożywczej, motoryzacyjnej, papierniczej, opakowaniowej, elektronicznej, chemicznej oraz w przemyśle energetycznym i gospodarce wodno-ściekowej. Ponadto w ofercie przedsiębiorstwa nie brakuje również tych najbardziej podstawowych i prostych komponentów, jakimi są chociażby złączki wtykowe i przewody pneumatyczne.

W ofercie Festo na wyróżnienie zasługują co najmniej dwie grupy produktów, które są niezbędnym elementem każdej przemysłowej aplikacji sprężonego powietrza. Pierwsza to minizłączki wtykowe serii QSM, którą są przeznaczone do instalacji sprężonego powietrza (lub próżni) do 6 barów, zwłaszcza do aplikacji o ograniczonej przestrzeni – względnie: tam, gdzie celem jest zmaksymalizowanie dostępnego miejsca.

Złączki z serii QSM i QS

Do najistotnijeszych cech złączek z serii QSM należy m.in. to, iż są one wykonane z tworzywa PBT i mosiądzu niklowanego, a ich typy można określić jako: prosta, kątowa, przelotowa, rozgałęźna T lub rozgałęźna Y. Gwinty zaś mieszczą w wśród parametrów takich jak: M3, M5, M6, M8, G1/8”, R1/8”, średnica węża to: 3, 4 bądź 6 mm, ciśnienie robocze wynosi od 0,95 do 6 barów, a temperatura pracy od - 10°C do nawet 80°C.

Druga grupa produktów to standardowe złączki wtykowe serii QS. One również przeznaczone są do instalacji sprężonego powietrza lub próżni. Produkty te wykonano z tych samych materiałów, co QSM – dzielą z nimi również dopuszczalną temperaturę pracy oraz ciśnienia. Dostosowano je jednak do węży o większych średnicach: 4 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 16 mm i 22 mm, z kolei parametry gwintów to: G1/8”, G1/4”, G3/8”, G1/2”, R1/8”, R1/4”, R3/8”, R1/2”.

Szeroki zakres przewodów pneumatycznych

Co więcej, Festo produkuje również szeroki zakres przewodów pneumatycznych. Wykonane są z poliamidu, polietylenu, poliuretanu lub PVC o średnicy zewnętrznej: 3 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm, 9 mm, 10 mm, 12 mm lub 16 mm, i zależności od serii wyróżniają się następującymi cechami:

* PAN – aplikacje standardowe do 19 barów, zakres temperatur od - 30°C do 80°C,

* PAN-MF – aplikacje mobilne, zwiększony zakres temperatur od - 60°C do 100° C w połączeniu z wysokim zakresem ciśnień - aż do 27 barów,

* PAN-V0 – odporny na odpryski spawalnicze, zakres temperatur od - 30°C do 90°C, zakres ciśnień do 12 barów,

* PEN – odporny na ścieranie w aplikacjach dynamicznych, elastyczny i łatwy do układania dzięki zoptymalizowanym promieniom gięcia, zakres temperatur od - 30°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 barów,

* PFAN – odporny na chemiczne środki czyszczące i hydrolizę, bezpieczny dla żywności (zgodny z FDA), zastosowanie do szerokiego zakresu temperatur od - 20°C do 150°C, zakres ciśnienia do 16 barów,

* PLN – odporny na chemiczne środki czyszczące i hydrolizę, zakres ciśnienia do 14 barów, zakres temperatur - od - 30°C do 80°C,

* PUN – przewody elastyczne, zakres temperatur od - 35°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 barów,

* PUN-H – odporny na hydrolizę, aplikacje z wodą, zakres temperatur od - 35°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 barów. Szczegóły zaprezentowano w widocznym poniżej klipie wideo.

* PUN-V0 – ograniczona palność, przeznaczony do stref zagrożonych pożarem, zakres temperatur - od  35°C do 60°C, zakres ciśnień wynosi do 10 barów.

Źródło: TME

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę