KOMPOZYT-EXPO® w Krakowie – największe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Targi Kompozytów

Kompozyt Expo

KOMPOZYT-EXPO® jest jedyną w Polsce imprezą targową poświęconą tematyce kompozytów. Już po pierwszej edycji obawy o to, że temat jest zbyt innowacyjny jak na polski rynek okazały się płonne - podczas drugiej edycji liczba wystawców wzrosła dwukrotnie, co jest niekwestionowanym sukcesem. Dziś KOMPOZYT-EXPO® jest najważniejszym wydarzeniem branżowym 2012 roku nie tylko w Polsce ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. W czym tkwi siła krakowskich Targów, których 3. edycja odbędzie się w dniach 22-23 listopada?     

Jedyne takie miejsce w Polsce

Targi w Krakowie trafnie rozpoznały potrzeby rynku. Zorganizowały imprezę targową, która została niezwykle entuzjastycznie przyjęta przez całą branżę kompozytów.

 - Cieszy mnie, że w końcu powstało w Polsce miejsce spotkań entuzjastów kompozytowego świata. Takie Targi są bardzo potrzebne, bo rynek kompozytów rozwija się w szybkim tempie. Moim zdaniem Kraków ma szansę stać się kolejnym, po JEC Show Composites w Paryżu i po Composites Europe w Niemczech obowiązkowym punktem na mapie kluczowych imprez ludzi z branży - powiedział w 2010 roku Michał Kwaśny, zwiedzający z firmy Carbon Center. Rok później był już w gronie wystawców.

Drugą edycję Targów odwiedziło blisko 2 tysiące profesjonalistów (kadra zarządzająca, kierownicy, dyrektorzy, projektanci, konstruktorzy) z wielu branż, w tym szerokie grono gości z zagranicy: Francji, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

- Wystawiają się tu wszyscy - polscy i europejscy producenci, dystrybutorzy. Te Targi to doskonała okazja, by zobaczyć nowości, wymienić się informacjami - stwierdził Sebastian Zborowski z firmy Krosglass S.A.

Branża kompozytów rozwija się

Targi Kompozytów, Technologii i Maszyn do Produkcji Materiałów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® stwarzają możliwość zaprezentowania i poznania najnowszych trendów w branży kompozytów, nawiązania cennych kontaktów biznesowych oraz znalezienia nowych kanałów dystrybucji na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

 - Aktualnie główne trendy w rozwoju materiałów kompozytowych dotyczą uzyskania wysokowytrzymałych i wysokomodułowych konstrukcji przy jak najmniejszym ciężarze właściwym. W nowoczesnych konstrukcjach samolotowych udział materiałów kompozytowych osiąga 30% i planuje się, że w ciągu następnych 30 lat udział ten wzrośnie do 60%. Coraz większe znaczenie będzie miało wykorzystywanie kompozytów w przemyśle samochodowym, lotnictwie, infrastrukturze, w tym w budownictwie, w szczególności mające na celu zastąpienie takich materiałów konstrukcyjnych jak stal, aluminium czy beton. Jak pokazują Targi KOMPOZYT-EXPO® rynek kompozytów w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie - podkreśla prof. dr hab. inż. Jan Chłopek, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Konferencja CECOM 2012

Podczas Targów KOMPOZYT-EXPO® 2012 odbędzie się międzynarodowa konferencja Civil Engineering Infrastructure Based on Polymer Composites CECOM 2012 [www.cecom.krakow.pl] organizowana przez Mostostal Warszawa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Rzeszowską. Jej celem jest upowszechnianie stosowania kompozytów polimerowych w obiektach infrastruktury budowlanej oraz wymiana doświadczeń inżynierskich i naukowych. Poruszane zagadnienia obejmą innowacyjne materiały kompozytowe i ich komponenty, nowoczesne metody produkcji elementów kompozytowych dla budownictwa, niemetaliczne zbrojenia konstrukcje betonowe, metody wzmocnień konstrukcji budowlanych przy użyciu kompozytów polimerowych oraz kompozytowe konstrukcje hybrydowe.

{% $box_foto_prawy_1%} - Obecność inżynierów budownictwa, producentów materiałów kompozytowych, projektantów, przedstawicieli środowisk naukowo-badawczych z kluczowych jednostek badawczych i przedsiębiorstw z całego świata umożliwi warsztatowy charakter konferencji, który będzie podstawą do podejmowania ciekawych i inspirujących dyskusji technicznych - zapowiada dr inż. Renata Kotynia z Katedry Budownictwa Betonowego Politechniki Łódzkiej.

Pasjonująca rywalizacja

Od 2011 roku organizatorzy Targów postanowili wyróżniać najlepsze targowe produkty oryginalnymi statuetkami. Komisja konkursowa złożona z wybitnych naukowców, branżowych specjalistów i przedstawicieli mediów pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Jana Chłopka przyznaje wyróżnienia w następujących kategoriach: maszyny i urządzenia do obróbki materiałów kompozytowych, materiały i surowce do produkcji kompozytów oraz wyroby z materiałów kompozytowych. W ten sposób podczas Targów tworzony jest przewodnik po branżowych nowościach.

Targi docenione przez Central European Composite Cluster (CECC)

Idea Targów została doceniona przez przedstawicieli Central European Composite Cluster - nowo powstały klaster, który będzie zrzeszał firmy i instytucje z Europy Środkowo-Wschodniej zajmujące się materiałami kompozytowymi. Do jego grona zostały zaproszone Targi w Krakowie.

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tego, że o organizowanych przez nas Targach mówi się tak dobrze. KOMPOZYT-EXPO®, co pokazują opinie ich uczestników, okazały się wyjątkowo trafną odpowiedzią na potrzeby rynku. Podwoiliśmy liczbę wystawców, odwiedziło nas 25% więcej profesjonalistów niż w roku ubiegłym. Schlebia nam, że nasi goście zaczynają wymieniać nazwę naszej imprezy jednym tchem razem z nazwą Targów organizowanych w Paryżu i Stuttgarcie. Jest do czego równać. Zrobimy wszystko, aby rozwinąć te Targi, aby spełnić oczekiwania branży i stać się najważniejszym miejscem spotkań firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Już dziś zapraszamy na 3. edycję Targów KOMPOZYT-EXPO®, która odbędzie się w dniach 22 - 23.11.2012 roku - mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Więcej informacji na stronie www.kompozyty.krakow.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę