Kondycja finansowa polskich firm

sxc.hu

W polskich firmach w bardzo złej kondycji finansowej zatrudnionych jest ponad 960 tys. pracowników. Do tego należy doliczyć blisko 1,2 mln pracowników z przedsiębiorstw, które w ocenie Bisnode Polska są firmami w słabej kondycji finansowej. W sumie poprzez trudną sytuację w firmie utratą pracy może być nawet zagrożonych ponad 2,1 mln pracowników.

Wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska przebadała kondycję finansową firm działających na terenie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnionych w nich osób.

Ogółem badaniu poddano blisko 630 tys. firm, z dziewięciu głównych branż, w których zatrudnionych jest 6,2 mln pracowników.

Wśród badanych przedsiębiorstw 20 proc. jest w silnej kondycji finansowej, 44,3 proc. w dobrej, a 25,5 proc. w słabej. W bardzo złej sytuacji finansowej jest 10,1 proc. firm.

W firmach w bardzo złej kondycji finansowej zatrudnionych jest ponad 960 tys. pracowników. Do tego należy doliczyć blisko 1,2 mln pracowników z przedsiębiorstw, które w ocenie Bisnode są firmami w słabej kondycji finansowej. W sumie poprzez trudną sytuację w firmie utratą pracy może być nawet zagrożonych ponad 2,1 mln pracowników.

Z czego blisko 90 tys. pracowników z szerokorozumianego sektora górniczego i wydobycia. Ogółem w analizie uwzględniono 1,7 tys. kopalni węgla kamiennego, brunatnego, firm wydobywczych ropy naftowej i gazu ziemnego, rud metali, kamieni i piasku oraz podmiotów usługowych i wspomagających. W tych ogółem zatrudnionych jest blisko 165 tys. pracowników.

To jednak nie sektor górniczy i wydobywczy jest najbardziej zagrożony. Pod tym ilości pracowników zagrożonych utratą pracy w przypadku upadłości przedsiębiorstwa zdecydowanie gorzej jest w sektorze przetwórstwa i produkcji, handlu, transporcie i budownictwie. To także znajduje swoje odzwierciedlenie w kondycji finansowej firm.

Na złą ocenę kondycji finansowej podmiotu bezpośredni wpływ mają takie wskaźniki jak płynność, wysokość zadłużenia i rentowność. – Dodatkowo wzięta została pod uwagę zdolność finansowa podmiotu, poziom zarejestrowanych, przeterminowanych płatności, zarejestrowane wnioski z sądów gospodarczych o upadłość lub postępowanie naprawcze, ogłoszenie upadłości, rozpoczęcie procesu likwidacji oraz negatywne sygnały prasowe.

Przy czym dużą wagę w określeniu kondycji finansowej w tym przede wszystkim określeniu firmy w złej kondycji mają opóźnienia płatności, które stanową pierwszy sygnał ostrzegawczy przed publikowanymi oficjalnie spadkami przychodów i przeważnie spadkiem zyskowności. Do tego dochodzą dane z sądów gospodarczych w tym przede wszystkim nie tylko upadłości ale także wszelkie wnioski o upadłość, postępowania naprawcze czy nawet rozpoczęcie procesu likwidacji. Na złą oceną wpływ maja także dane finansowe firmy. Wysokość zadłużenia, spadek przychodów, zysków, rentowność.

www.bisnode.pl

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę